Hong Kongu pati mbi 16.4 milionë vizitorë në periudhën janar-korrik
2023-08-12 11:19:24

foto: VCG

foto: VCG

Mbi 16.4 milionë persona vizituan Rajonin e Posaçëm Administrativ të Hong Kongun në shtatë muajt e parë të vitit, njoftoi Zyra e Turizmit të Hong Kongut, citon “Xinhua”.

Numri paraprak i mbërritjeve në korrik ishte rreth 3.6 milionë, një rritje prej 31 për qind nga muaji i kaluar. Rreth 2.97 milionë prej tyre ishin nga Kina kontinentale.

foto: VCG

foto: VCG

Dane Cheng, drejtor ekzekutiv i HKTB, tha se industria e turizmit në Hong Kong po rimëkëmbet gradualisht. Mbërritjet e vizitorëve në vend janë rikuperuar më shpejt në Azinë Juglindore, me ardhjet e vizitorëve nga Filipinet dhe Tajlanda secila duke arritur më shumë se 90 për qind të niveleve para pandemisë muajin e kaluar, e ndjekur nga pjesa kontinentale, që është rikuperuar me rreth 70 për qind.

foto: VCG

foto: VCG

Cheng tha se HKTB do të vazhdojë të ftojë grupe të ndryshme njerëzish për të vizituar Hong Kongun dhe për të organizuar ngjarje kryesore për të tërhequr vizitorë.