Potencial i madh jashtë shtetit për prodhuesit kinezë të makinave elektrike
2023-07-05 10:46:55

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Prodhuesit kinezë të makinave po përshpejtojnë përpjekjet e tyre për të eksploruar tregjet jashtë shtetit, me avantazhin e tyre në sektorin e automjeteve me energji të re, i cili do të ndihmojë eksportet e automjeteve të vendit të arrijnë një rekord këtë vit.

Kina filloi të shihte rritje të eksporteve të saj që nga viti 2021 dhe shifra pritet të arrijë në rreth 4.5 milionë njësi këtë vit, nga të cilat makinat me energji të re ka të ngjarë të arrijnë në 1 milion njësi, tha Liu Anmin, anëtar i bordit të Institutit Kërkimor të Inxhinierisë së Automjeteve në Kinë (CAERI), gjatë një eventi të organizuar nga ky institut dhe Shoqëria Botërore e Promovimit të Kulturës Botërore të Kinës, javën e kaluar në Pekin.

Vlerësimi do të shënonte një rritje të eksporteve të automjeteve kineze nga 2022-shi. Gjatë këtij viti, eksportet e automjeteve me energji të re të Kinës ishin në rreth 679.000 njësi, 120 për qind më shumë në bazë vjetore, sipas Shoqatës Kineze të Prodhuesve të Automobilave. Synimi për numrin total të eksporteve të automjeteve është në 3.11 milionë njësi në vit, 54.4 për qind më shumë në bazë vjetore.

“Numri në rritje i modeleve të automjeteve me energji të re do të ndihmojë prodhuesit kinezë të makinave të eksplorojnë më tej tregjet jashtë shtetit, veçanërisht ato të zhvilluara. Eksportet e tyre do të zhvendosen nga produktet në të gjithë zinxhirin industrial dhe rrjetet e shitjeve jashtë shtetit dhe më pas shitjet do të përmirësohen në përputhje me rrethanat”,- tha Liu.

Në këtë event, instituti u bëri ftesa diplomatëve nga disa vende për të vizituar kompanitë e automjeteve me energji të re në qytetet kryesore prodhuese të makinave nga Chongqing në Shangai.

Chao Peipei, drejtor në CAERI, tha se diplomatët do të vizitojnë fabrikat, do të mësojnë rreth zhvillimeve të tyre, do të testojnë automjetet më të fundit dhe do të zhvillojnë bisedime me kompani të ndryshme për të eksploruar mundësitë e bashkëpunimit.

Dino Kusnadi, përfaqësues i Ambasadës së Indonezisë në Kinë, tha se Indonezia ka mundësi të shumta për zhvillimin e tregut në sektorin e automjeteve me energji të re. Ai shprehu dëshirën për të bashkëpunuar me kompanitë kineze të makinave në nxitjen e zhvillimit të sektorit të automjeteve me energji të re në Indonezi.

Instituti Kërkimor i Inxhinierisë së Automjeteve në Kinë ka krijuar gjithashtu një grup pune për të lehtësuar përpjekjet globale të prodhuesve kinezë të makinave. Ai do të ofrojë një sërë shërbimesh, duke përfshirë testimin dhe certifikimin, konsultimin e politikave lokale, si dhe koordinimin e burimeve jashtë shtetit, bëri të ditur instituti.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Prodhuesit kinezë të makinave po përshpejtojnë përpjekjet e tyre për t'u shtrirë në sferën globale. Javën e kaluar, prodhuesi më i madh i automjeteve me energji të re në Kinë, “BYD”, bashkëpunoi me “ATL Automotive” të Xhamajkës për të ofruar automjetet e saj në 10 vende të Karaibeve. Sipas marrëveshjes së tyre të nënshkruar të hënën, “ATL Automotive” do të marrë kontrollin e drejtpërdrejtë të shitjeve dhe asistencës pas shitjeve të “BYD” në Xhamajkë, Trinidad dhe Tobago, ishujt Kajman, Curacao, Barbados, Aruba, Antigua, Saint Lucia, Guajana dhe Suriname. “Vitin e ardhshëm, së bashku me “ATL”, ne do të përfundojmë ndërtimin e 10 salloneve dhe do të ofrojmë përvoja më të mira përdoruesi, duke promovuar lëvizshmëri të qëndrueshme në rajon”,- deklaroi Neva Zhang, menaxhere e “BYD” për vendet e Karaibeve dhe Amerikës Qendrore.

Drejtori ekzekutiv i “ATL Automotive”, Adam Stewart, tha se diskutimet e kompanisë me “BYD” kanë vazhduar për rreth një vit e gjysmë, kështu që “ATL” është e emocionuar që më në fund do të vijojë në linjën e parashtruar.

““BYD” është një kompani thjesht e pabesueshme me një histori shumë të ngjashme me të tonën, në kuptimin që filloi me përulësi. Dhe tashmë është transformuar në një nga kompanitë kryesore të makinave në botë që përfaqëson një të ardhme emocionuese për industrinë globale”,- tha Stewart.

Gjithashtu, javën e kaluar, “Aion”, dega e automjeteve me energji të re e “GAC”, në pronësi shtetërore, nënshkroi një memorandum mirëkuptimi për bashkëpunim me shpërndarësin tajlandez “Gold Integrate”. Kjo shënoi përpjekjen e parë të “Aion” për të eksploruar tregun jashtë shtetit. Marrëveshja mbulon krijimin e një filiali “Aion” në Tajlandë, i cili do të punojë ngushtë me distributorin kryesor të automobilave në vend për të eksploruar tregun tajlandez.

Tajlanda është prodhuesi dhe eksportuesi më i madh i automobilave në Azinë Juglindore. Ai është gjithashtu tregu më i madh i automjeteve elektrike në rajon, me industrinë e makinave elektrike të mbështetur nga politikat pozitive të qeverisë, të tilla si reduktimet e taksave dhe tarifave, subvencionet e parave të konsumatorit dhe mbështetja e investimeve.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

“Aion” bëri të ditur se do të sjellë teknologjinë më të avancuar për konsumatorët tajlandezë, duke prezantuar një furnizim të qëndrueshëm të modeleve që janë shumë të popullarizuara në mesin e blerësve kinezë dhe ndërkombëtarë.

Disa prodhues të tjerë makinash po nxerrin modelet e tyre në tregjet jashtë shtetit. Javën e kaluar, prodhuesi rus i automobilave “Avtotor” njoftoi se do të fillojë të prodhojë automjetin fuoristradë BAIC BJ40 të prodhuesit kinez të makinave në fabrikën e tij në Kaliningrad. Përgatitjet për prodhim kanë filluar tashmë, sipas agjencisë ruse të lajmeve “Tass”. Kompania ka prodhuar disa fuoristrada, në një tentativë prove, me përgatitjet për nisjen e prodhimit në seri drejt përfundimit. “Avtotor” filloi të montojë makina BAIC në prill 2023. BAIC X35 dhe BAIC U5 Plus ishin modelet e para të montuara në fabrikë. Kompania planifikon të prodhojë shtatë modele të markës deri në fund të vitit 2023, sipas “Tass”.