Xiaodu nxjerr në treg telefonin inteligjent të arsimit të fuqizuar nga AI, duke synuar tregun e veçantë
2023-05-22 09:21:30


Foto nga VCG

Xiaodu Technology, njësia e altoparlantëve inteligjentë të teknologjisë kineze Baidu Inc, ka lëshuar zyrtarisht smartfonin e saj të orientuar drejt arsimit të pajisur me një model të madh gjuhësor të fuqizuar nga inteligjenca artificiale që synon studentët, në një përpjekje për të krijuar një vend ndër më të mëdhenjtë në botë në tregun e smartfonëve.

Jing Kun, CEO i Xiaodu Technology, tha se smartfoni i ri, i quajtur Xiaodu Qinghe, do të ofrojë mësime të aktivizuara me AI, trajnime në gjuhën angleze dhe udhëzime interaktive të të mësuarit për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme, pasi kompania synon të zgjerojë gjurmën e saj në arsim. segmenti i harduerit.

Jing tha se modelet e gjuhëve të mëdha të AI të Baidu do të aplikohen në pajisjet terminale inteligjente të kompanisë, si tabletët, altoparlantët inteligjentë dhe kufjet në të ardhmen. Telefoni është i instaluar me burime të shumta mësimore falas dhe ofron kontrolle prindërore që mund të kufizojnë kohën e shpenzuar në aplikacione specifike. Do të dalë në shitje në faqen e tregtisë elektronike JD duke filluar nga e hëna e ardhshme, tha Xiaodu.

Xiaodu është zhvilluesi i Duer-OS, një sistem asistenti zanor i bazuar në AI që mbështet televizorin, altoparlantët dhe pajisje të tjera inteligjente shtëpiake. Xiaodu kryesoi listën në dërgesat e altoparlantëve inteligjentë vitin e kaluar në Kinë, sipas firmës së kërkimit të tregut International Data Corp. Kompania ka zgjeruar portofolin e produkteve të saj duke përfshirë ekrane inteligjente, tableta, kufje dhe televizorë.

Xiang Ligang, drejtor i përgjithshëm i Aleancës së Konsumit të Informacionit, një shoqatë e industrisë së telekomit, tha se Xiaodu ka grumbulluar disa avantazhe në teknologjitë e softuerit të lidhura me AI dhe shpreson të integrojë aftësitë e tij të ndërveprimit të zërit të zgjuar në një gamë të gjerë pajisjesh harduerike.

Tregu i pajisjeve inteligjente për fëmijët është një vend i lulëzuar në Kinë pasi prindërit shpresojnë të aplikojnë pajisje të tilla për të ndihmuar në përmirësimin e performancës akademike të fëmijëve të tyre, tha Xiang, ndërsa vuri në dukje se është një prirje e pashmangshme që modelet e gjuhëve të mëdha të AI do të përshpejtojnë aplikimet e tyre në industri të ndryshme. .

Të dhënat nga IDC treguan se 65.4 milionë njësi telefonash inteligjentë u dërguan në Kinë në tremujorin e parë të vitit, me një rënie prej 11.8 për qind nga viti në vit. Tregu vazhdoi rënien e tij dyshifrore që nga tremujori i parë i 2022.

Oppo u ngjit në vendin e parë me një pjesë të tregut prej 19.6 për qind, ndërsa Apple zbriti në vendin e dytë, duke zënë një pjesë prej 17.6 për qind në tregun e smartfonëve të Kinës, e ndjekur nga Vivo dhe Honor, të cilat siguruan vendet e treta dhe të katërta dhe zunë 17.3 dhe 16 për qind. të pjesëve të tregut, përkatësisht.

Li Yingtao, analist me konsulencën e internetit Analysys me bazë në Pekin, tha se si një kompani interneti, Baidu nuk ka përvojë në prodhimin e produkteve harduerike dhe mund të hasë sfida në zgjerimin e kanaleve të shitjes me pakicë dhe zhvillimin e markës, ndërsa konkurrenca në tregun e smartfonëve të Kinës po nxehet. .

Lansimi i një telefoni inteligjent me AI përputhet me strategjinë e Baidu për të vënë baste të mëdha në AI mes një furie mbarëbotërore që rrethon ChatGPT, një chatbot i AI i lançuar nga startupi amerikan OpenAI nëntorin e kaluar.

Në mars, Baidu prezantoi Ernie Bot – modelin e tij të madh gjuhësor të fuqizuar nga AI dhe produktin e ngjashëm me ChatGPT – i cili krenohet me aftësi në fusha të tilla si krijimi letrar, shkrimi i biznesit, matematika dhe të kuptuarit e gjuhës kineze. Ernie Bot mund të përdoret për një sërë funksionesh, duke përfshirë kërkimet, drejtimin autonom dhe pajisjet inteligjente.

Inteligjenca artificiale gjeneruese do të ketë një ndikim të thellë në jetën dhe punën e njerëzve dhe një grup i kompanive të teknologjisë si brenda dhe jashtë vendit i janë bashkuar nxitimit për të lançuar produkte dhe shërbime të ngjashme me ChatGPT, tha Zhong Zhenshan, nënkryetar i IDC China.

Megjithatë, eksplorimi i teknologjisë gjeneruese të AI është ende në një fazë të lindjes, tha Zhong, duke vlerësuar se një teknologji e tillë do të përdoret për biseda inteligjente, marketing dhe kërkime.

Amber Liu, analiste kërkimore me konsulencën e tregut Canalys, tha: "Megjithëse nuk do të ketë një rikuperim të konsiderueshëm të tregut kinez të smartfonëve në vitin 2023, ne kemi vërejtur sinjale të kthimit të besimit të konsumatorit, gjë që do të jetë një kohë e mirë për shitësit që të zbatojnë strategjitë më të fundit të markës dhe produktit."