Kina kryeson tendencat e industrisë globale të automobilave
2023-05-01 10:29:09

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Ekspozita e 20-të Ndërkombëtare e Industrisë së Automjeteve në Shangai përfundoi të enjten në Qendrën Kombëtare të Ekspozitave dhe Konventave, ku rreth 1000 ndërmarrje globale të automjeteve shfaqën  produktet e tyre më të mira gjatë veprimtarisë 10-ditore.

Ekspozita, e njohur gjithashtu si Auto Shanghai 2023, jo vetëm që parashikon tendencat teknologjike në tregun global të automjeteve, por gjithashtu demonstron forcën dhe besimin e prodhuesve të makinave në rritje të  Kinës përballë gjigantëve globalë.

"Me nivelin e saj të lartë të inovacionit, Kina është një ritëm i rëndësishëm për të gjithë industrinë e automobilave," tha për Xinhua në ekspozitë Oliver Blume, kryetar i Bordit të Menaxhimit të Volkswagen AG.

Pikat kryesore të mëposhtme ofrojnë një vështrim në Auto Shanghai 2023 dhe rolin udhëheqës të Kinës në industrinë globale të prodhimit të makinave.

Marka të vendit

Në ngjarjen e këtij viti, salla e ekspozitës që mbledh markat vendase të automjeteve të reja me energji (NEV), si NIO, Li Auto, XPeng dhe ZEEKR, ishte e mbushur me praktikues, përfaqësues të mediave dhe publik  nga brenda dhe jashtë vendit.

"Më parë, pavijoni i makinave luksoze ishte vendi më i popullarizuar në ekspozitën e makinave. Megjithatë, zona më e njohur tani është zona e ekspozitës së kompanive kineze të automobilave," tha Zhou Minhao, kreu i Këshillit për Promovimin e Tregtisë Ndërkombëtare në Shangai. një nga organizatorët e shfaqjes.

Drejtues të gjigantëve të njohur botërorë të automobilave si Volkswagen, Mercedes-Benz, BMW dhe Toyota mund të shihen duke vizituar stendat e markave kineze për të mësuar rreth rritjes së shpejtë të industrisë NEV të Kinës.

Blume tha se respekton të gjithë konkurrencën dhe është i interesuar se si mendojnë kompanitë e tjera. "Unë do të vizitoj markat kineze të makinave si BYD, NIO, XPeng dhe të tjera (gjatë ekspozitës së makinave). Për mua është gjithmonë frymëzues," tha ai.

Në sytë e Zhou, kjo ishte e rrallë në të kaluarën Auto Shanghai, duke reflektuar se markat kineze kanë bërë një hap cilësor, veçanërisht në fushën e energjisë së re dhe inteligjencës me avantazhin kryesor të teknologjisë.

Të dhënat nga Shoqata Kineze e Prodhuesve të Automjeteve tregojnë se në tremujorin e parë të këtij viti, shitjet e automjeteve të pasagjerëve të markës vendase u rritën 5.3 për qind nga viti në vit në 2.68 milionë njësi, duke përbërë 52.2 për qind të shitjeve të përgjithshme të makinave të pasagjerëve në Kinë. Pjesa e tregut e markave lokale të automjeteve elektrike tejkaloi 80 përqind vitin e kaluar.

Elektrifikimi

Sipas Shoqatës Kineze të Prodhuesve të Automobilave, shitjet e Kinës NEV pothuajse u dyfishuan në 6.89 milionë njësi vitin e kaluar, duke zënë mbi një të katërtën e shitjeve totale të automobilave në tregun më të madh të automjeteve në botë.

Pavarësisht një rënieje në tregun e përgjithshëm kinez të makinave në tre muajt e parë të këtij viti, shitjet e NEV arritën në rreth 1.59 milionë njësi, duke u rritur me 26.2 për qind nga një vit më parë. Pjesa e tregut e NEV-ve në tregun e makinave të Kinës arriti në 26 përqind gjatë së njëjtës periudhë.

"Shpejtësia e rritjes këtu është shumë më e shpejtë se në rajonet e tjera të botës," tha Blume.

Të dhënat tregojnë se prodhuesi kryesor i Kinës NEV BYD kaloi Volkswagen dhe Toyota për t'u bërë marka më e shitur e makinave të pasagjerëve në tremujorin e parë në Kinë, me shitje totale prej 440,798 automjetesh.

Prodhuesi vendas në zhvillim i automjeteve elektrike NIO debutoi SUV-in e tij elektrik inteligjent të nivelit të lartë ES6 dhe lançoi sedanin e tij të përditësuar të flamurit elektrik ET7 gjatë ekspozitës.

Demonstrimi në vend i stacionit të tij të ndërrimit të baterive të gjeneratës së tretë në stendë mahniti turmat e vizitorëve. 10 stacionet e para të ndërrimit të baterive të gjeneratës së tretë të NIO u vunë në funksion më 13 prill në 10 qytete kineze, duke përfshirë Pekinin, Shangain dhe Shenzhen, me një total prej 1,342 stacionesh shkëmbimi të ndërtuara në mbarë vendin.

Inteligjenca

"Ka dy revolucione që po ndodhin në botën e automobilave. Njëri është elektrifikimi dhe tjetri është drejtimi autonom dhe asistenca e shoferit. Kina është në krye në këto dy drejtime," tha Francois Marion, president i furnizuesit francez të automobilave Valeo.

Një shumëllojshmëri e teknologjive vendase inteligjente dhe digjitale janë aplikuar në modelet e makinave në shfaqjen e makinave. Në prag të shfaqjes, gjigandi kinez i teknologjisë Huawei zbuloi sistemin e tij më të fundit autonom të drejtimit, ADS 2.0, i cili krenohet me aftësinë për të funksionuar pa u mbështetur në harta me precizion të lartë. Modeli i parë që përdori sistemin, versioni i avancuar i drejtimit inteligjent i AITO M5 nga marka kineze EV AITO, ishte një nga ekspozitat yje në këtë ngjarje.

IM Motors, një kompani e nivelit të lartë të automjeteve elektrike inteligjente e lançuar së bashku nga prodhuesi kryesor kinez i automobilave SAIC Motor, Zhangjiang  Parku i teknologjisë së lartë në Zonën e Re Pudong të Shangait dhe gjigandi i tregtisë elektronike Alibaba, njoftoi strategjinë e saj inteligjente në shfaqje, duke synuar të krijojë një përvojë inteligjente e skenës së trafikut përmes arkitekturës së harduerit dhe softuerit, algoritmeve inteligjente në shkallë të gjerë dhe një përvojë inteligjente të skenës.

Shi Shuai, një partner në firmën globale të konsulencës Roland Berger, tha se lojtarët e industrisë vendase janë të angazhuar në një raund të ri të konkurrencës së inovacionit të drejtuar nga teknologjia dhe, në fund të fundit, po punojnë së bashku me gjigantët globalë për të krijuar një peizazh të ri teknologjik dhe ekologji udhëtimi në të ardhmen. Kjo mund të shihet në çdo gjë, nga zgjidhjet e integruara të drejtimit autonome dhe një gjeneratë e re sensorësh, te arkitektura e automjeteve elektronike dhe elektrike dhe platformat bazë të softuerit, tha Shi.

Të bëhesh global

Të dhënat tregojnë se në vitin 2022, Kina eksportoi mbi 3.11 milionë automjete, duke kaluar Gjermaninë duke u bërë eksportuesi i dytë më i madh i automjeteve në botë. Trendi vazhdoi në tremujorin e parë të këtij viti, me Kinën që eksportoi më shumë se 990,000 makina, me një rritje prej 70.6 për qind nga viti në vit.

Eksportet e automjeteve të Kinës janë rritur me pothuajse 1 milion njësi në vit gjatë dy viteve të fundit, për shkak të përmirësimit të konkurrencës në zinxhirin e furnizimit, cilësinë, teknologjinë dhe markat e vendit.

Më shumë prodhues kinezë të makinave nuk janë më të kënaqur me tregjet e tyre ekzistuese, duke përfshirë Azinë Juglindore dhe Amerikën Latine, dhe tani kanë vendosur synimet e tyre drejt tregut evropian. Në Auto Shanghai 2023, markat e reja kineze të automobilave si ZEEKR, NETA dhe HiPhi njoftuan planet e tyre për të shkuar në Evropë, e cila dominohet nga gjigantët e njohur botërorë të automobilave.

ZEEKR, një markë automjetesh elektrike nga gjigandi kinez i automobilave Geely, tha se automjetet e saj të para për Evropën do të debutojnë në Suedi dhe Holandë këtë vit. Spiros Fotinos, CEO i ZEEKR Europe, tha se kompania do të hyjë në pjesën më të madhe të Evropës Perëndimore deri në vitin 2026 dhe synon të bëhet një markë lider në tregun e EV në Evropë deri në vitin 2030.

NETA ka krijuar një filial në Evropë dhe po përgatitet që modelet e saj të makinave, duke përfshirë NETA S dhe NETA GT, të hyjnë në tregun evropian. HiPhi, një markë luksoze kineze me energji të pastër, tha se do të fillojë në Mynih dhe Oslo, me dy modele që pritet të dalin në shitje në Evropë në tremujorin e tretë të këtij viti.

“Mendoj se ka gjithashtu mundësi që markat kineze të jenë të suksesshme jo vetëm në Kinë, por edhe në mbarë botën në të ardhmen”, tha Blume. "Disa marka kineze të automobilave kanë tashmë produkte shumë konkurruese në një nivel të lartë inovacioni, dhe tani u takon atyre të ndërtojnë një rrjet tregtarësh dhe t'i bëjnë produktet më ndërkombëtare."

Strategjia e lokalizimit

Ekspozita ishte eventi i parë ndërkombëtar i makinave të klasit A e mbajtur në Kinë që kur vendi rregulloi masat e tij të reagimit ndaj COVID-19. Me një sipërfaqe ekspozite prej më shumë se 360,000 metra katrorë, ajo shfaqi 1,413 makina, duke përfshirë 93 automjete që bënin debutimin e tyre global dhe 513 automjete të reja me energji. Gjithsej 906,000 vizitorë nga brenda dhe jashtë vendit morën pjesë në aktivitet.

"Më shumë se 20,000 ekspozues dhe vizitorë jashtë shtetit erdhën në Auto Shanghai 2023, më i larti në rekord," tha Zhou. “Ndërsa shfaqja ishte ende duke u zhvilluar, më shumë se 80 për qind e kabinave për shfaqjen e ardhshme në dy vjet ishin rezervuar tashmë”.

Shumica e prodhuesve globalë të automjeteve po ecin përpara me shpejtësi të plotë me strategjitë e tyre të lokalizimit për tregun kinez.

Volkswagen solli 20 automjete elektrike në ekspozitë, përfshirë Volkswagen ID.7, i cili bëri debutimin e tij botëror në këtë ngjarje.

Deri në fund të vitit 2030, grupi do të ofrojë më shumë se 30 modele tërësisht elektrike për klientët në Kinë. Ai do të forcojë masivisht kompetencën e tij lokale jo vetëm në lëvizjen elektronike, por edhe në fushat e dixhitalizimit dhe drejtimit autonom, duke përfshirë softuerin dhe R&D. Maserati lançoi tre automjete të reja në ekspozitë, duke përfshirë një makinë sportive elektrike dhe një SUV elektrike.

"Ne propozojmë makina elektrike sepse Kina është në krye të teknologjisë dhe tregu po rritet në mënyrë dramatike," tha Mirko Bordiga, drejtor menaxhues i Maserati Greater China.