Rikthehen udhëtimet në grup jashtë shtetit
2023-02-24 19:03:11

Industria globale e turizmit do të marrë një nxitje të fortë, pasi Kina, një nga tregjet më të mëdha të turizmit jashtë vendit përpara pandemisë, rinisi udhëtimet në grup jashtë vendit duke filluar nga 6 shkurti, thanë ekspertët e industrisë. Të dhënat nga “Trip.com Group”, agjencia më e madhe e udhëtimeve online në Kinë, treguan se rezervimet e udhëtimeve jashtë vendit u rritën me 640 për qind në baza vjetore gjatë festës, ndërsa rezervimet për hotele jashtë shtetit dhe biletat e fluturimeve ndërkombëtare të rezervuara nga turistët kinezë u rritën më shumë se katër herë, gjatë Festivalit të fundit të Pranverës.

Foto: Xinhua

Foto: Xinhua

Rikthehen udhëtimet në grup jashtë shtetit

Tregu i turizmit jashtë vendit i Kinës, i cili kishte qenë pothuajse i fjetur për tre vitet e fundit, pa një rikthim të fortë gjatë festës së Festivalit të Pranverës së këtij viti, pasi vendi optimizoi politikat e tij të parandalimit dhe hyrjes ndaj Covid-19 në fillim të janarit.

Industria globale e turizmit do të marrë një nxitje të fortë, pasi Kina, një nga tregjet më të mëdha të turizmit jashtë vendit përpara pandemisë, rinisi udhëtimet në grup jashtë vendit duke filluar nga 6 shkurti, thanë ekspertët e industrisë.

Festivali i Pranverës është festa e parë e gjatë qëkur Kina rifilloi udhëtimin ndërkufitar pa karantinë më 8 janar, pas gati tre vjetësh që nga fillimi i pandemisë, dhe vendet e Azisë Juglindore kanë fituar tërheqje mes udhëtarëve kinezë. Gjatë pushimit shtatëditor, destinacionet më të njohura jashtë shtetit për turistët kinezë ishin Bangkoku, Phuket dhe Chiang Mai në Tajlandë, Indonezi, Malajzi dhe Filipine, sipas degës së Kinës të ofruesit “Airbnb” të strehimit me qira afatshkurtër me bazë në SHBA.

Gjithnjë e më shumë udhëtarë kinezë kanë rezervuar udhëtime në distanca të gjata, me turne në Mbretërinë e Bashkuar dhe Francë, të cilat kanë burime të pasura turistike dhe pasuri historike e kulturore, të cilat gradualisht po rikuperohen. Përveç kësaj, Norvegjia dhe Emiratet e Bashkuara Arabe janë ndër 20 destinacionet kryesore të udhëtimit për turistët kinezë.

Kong Zhiqiu, kreu i biznesit të “Airbnb” në Kinë, tha se udhëtarët kinezë kishin treguar entuziazëm të madh për të udhëtuar jashtë vendit gjatë Festivalit të Pranverës, ndërsa vendi lehtësoi kufizimet e udhëtimit ndërkufitar, duke shtuar se udhëtimet jashtë vendit panë një fillim të mirë gjatë pushimeve dhe ai është i kënaqur me perspektivat e turizmit jashtë vendit këtë vit.

Dega e udhëtimeve e “Grupit Alibaba”, “Fliggy”, bëri të ditur se rezervimet në platformë për biletat e fluturimit për në destinacionet jashtë shtetit u rritën më shumë se katër herë në baza vjetore gjatë pushimeve njëjavore, ndërsa aplikimet për viza u rritën më shumë se 3.4 herë krahasuar me vitin e kaluar. Tajlanda, Maldivet dhe Zelanda e Re janë bërë destinacionet turistike me rritje më të shpejtë në mesin e udhëtarëve kinezë, bëri të ditur portali i udhëtimit.

Më 20 janar, Ministria kineze e Kulturës dhe Turizmit njoftoi se duke filluar nga 6 shkurti, agjencitë e udhëtimit mund të rifillonin organizimin e udhëtimeve në grup në 20 vende, si Tajlanda, Indonezia, Kamboxhia, Maldivet, Sri Lanka, Filipinet dhe Malajzia. Sipas zëdhënëses së Ministrisë së Jashtme, Mao Ning, gjatë Festivalit të Pranverës të këtij viti, më shumë se 2.87 milionë njerëz udhëtuan jashtë vendit, mesatarisht 410.000 në ditë, 120.5 për qind më shumë nga festa e mëparshme e Festivalit të Pranverës.

Dai Bin, president i Akademisë Kineze të Turizmit, tha se turizmi i jashtëm i Kinës pritet të ketë një rikuperim të fuqishëm këtë vit, i cili do të injektojë një shtysë të fortë në prosperitetin e industrisë së turizmit të vendit, duke shtuar se bumi i turizmit gjatë festës së Festivalit të Pranverës pati një start të mirë për rimëkëmbjen e plotë të industrisë.

Të dhënat nga “Trip.com Group”, agjencia më e madhe e udhëtimeve online në Kinë, treguan se rezervimet e udhëtimeve jashtë vendit u rritën me 640 për qind në baza vjetore gjatë festës, ndërsa rezervimet për hotele jashtë shtetit dhe biletat e fluturimeve ndërkombëtare të rezervuara nga turistët kinezë u rritën më shumë se katër herë, gjatë Festivalit të fundit të Pranverës. Kërkesat për bileta avioni për në Bali në Indonezi dhe Singapor u rritën përkatësisht rreth 30 herë dhe 8 herë në baza vjetore, ndërsa rezervimet për hotelet në Bangkok, Tajlandë, u rritën më shumë se 33 herë gjatë kësaj periudhe, sipas “Trip.com”.

Ekspertët thonë se rifillimi i udhëtimeve në grup nga Kina do të forcojë gjithashtu industrinë globale të turizmit dhe rimëkëmbjen ekonomike të vendeve që varen shumë nga turizmi.

Organizata Botërore e Turizmit parashikon se udhëtimet ndërkombëtare ka të ngjarë të arrijnë 80 për qind deri në 95 për qind të niveleve para pandemisë në vitin 2023, krahasuar me 63 për qind në vitin 2022.

Shen Jiani, studiues në “Trip.com”, tha se me rritjen e numrit të fluturimeve ndërkombëtare dhe përmirësimin e komoditetit të udhëtimit, industria e turizmit jashtë vendit pritet të shohë një lulëzim të dukshëm gjatë festës së 1 Majit.

Me rimëkëmbjen graduale dhe të rregullt të turizmit jashtë vendit, njerëzit po shfaqin një kërkesë në rritje për qira afatshkurtër të shtëpive dhe shërbime të qëndrimit në shtëpi, të cilat tani janë të bollshme për të kënaqur nevojat e llojeve të ndryshme të turistëve, tha Lai Zhen, analist në kompaninë kërkimore të tregut “iResearch”.

Megjithatë, krahasuar me hotelet, rimëkëmbja e tregut të qirave për pushime është më e ngadaltë për shkak të metodave të tij të menaxhimit jo të standardizuara dhe shërbimeve të bazuara në komunitet, tha Han Mengying, analist në konsulencën e tregut “Analysys”.