Programet u japin eksportuesve ndihmë në biznesin jashtë shtetit
2023-02-13 15:18:47

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Shumë kompani kineze po përmirësojnë konkurrencën e tyre dhe po përfitojnë nga tregtia elektronike ndërkufitare për të zgjeruar praninë e tyre në treg. Ministria e Tregtisë theksoi në fillim të shkurtit se qeveria do të mbështesë eksportuesit kinezë për të marrë pjesë në ekspozita të ndryshme biznesi jashtë vendit në 2023.

 

Ndërmarrjet marrin subvencione për të ndihmuar në pjesëmarrjen në ekspozita ndërkombëtare. Me Kinën, duke zgjeruar shumë programe për të lehtësuar eksportuesit e saj në sigurimin e më shumë porosive jashtë shtetit, pronarët e bizneseve thanë se kanë nxituar të mbushin stendat e tyre me modelet më të fundit të produkteve në ekspozitat ndërkombëtare të biznesit dhe ndërtimin e objekteve të reja në vendet kyçe këtë vit.

 

Ata i përshkruajnë këto lëvizje si një "garë kundër kohës" për të nxitur kërkesën e ulët, për të zhvilluar lidhje me klientët e rinj të huaj nëpërmjet komunikimit ballë për ballë, për të ngritur formate të reja të tregtisë së jashtme, si ndërtimi i depove jashtë shtetit dhe për të diversifikuar kanalet e tyre të shitjeve nëpërmjet  e-commerce ndërkufitare.

 

Loctek Ergonomic Technology Corp, një prodhues i produkteve të zyrës me bazë në provincën Zhejiang, në Ningbo, është nisur në këtë drejtim.  Kompania njoftoi në janar se do të investojë më shumë se 100 milionë dollarë për të ndërtuar një park magazinash në Kaliforni, për të mbështetur shitjet e saj dhe për të ofruar shërbime magazine dhe logjistike për eksportuesit e tjerë kinezë në Shtetet e Bashkuara.

 

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Xiang Lehong, drejtor i Loctek Ergonomic, i cili shkoi në SHBA për të mbledhur urdhra biznesi dhe për të bërë plane për ndërtimin e objekteve të tilla në janar, tha që meqenëse më shumë shitës me pakicë në SHBA janë mbështetur në shitjet në internet për të ruajtur rritjen, ajo në mënyrë të pashmangshme ka krijuar një ndikim në shitjet e dyqaneve.

"Kjo prirje ka shtyrë shumë kompani kineze të përmirësojnë konkurrencën e tyre kryesore dhe të përfitojnë nga tregtia elektronike ndërkufitare për të zgjeruar praninë e tyre në treg në SHBA," tha Xiang, duke shtuar se grupi do të vendosë anijen e tij të parë në pronësi me kontejnerë me 1,800 njësi ekuivalente prej njëzet këmbësh (TEU) të kapacitetit të transportit në funksionim midis Portit Ningbo-Zhoushan dhe Portit të Los Anxhelosit muajin e ardhshëm.

Përveç zhvillimit të bizneseve të reja të lidhura me formatin e tregtisë së jashtme, mbi 350 ekspozues nga 170 kompani në Wenzhou, provincën Zhejiang, një qendër e industrisë së syzeve të Kinës, fluturuan në Milano, Itali për MIDO Eyewear Show 2023 - një ngjarje vjetore për optikën ndërkombëtare, optiometrinë, oftalmologjinë dhe industrinë e syzeve më 2 shkurt.

 

Ekspozita, e mbajtur nga 4 deri më 6 shkurt, është shfaqja më e madhe ndërkombëtare kushtuar sektorit global të syzeve me më shumë se 1,500 ekspozues nga mbi 50 vende që prezantojnë produktet e tyre më të fundit në gjashtë pavijone dhe tetë zona ekspozimi.

 

Kjo është hera e parë që kompanitë e syzeve të Wenzhou kanë marrë pjesë në një ekspozitë  jashtë shtetit që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19.

 

"Ne kemi caktuar tashmë një takim me një klient për t'u takuar në panairin e Milanos dhe presim më shumë marrëveshje. Shpresojmë të vizitojmë më shumë klientë në Milano këtë herë, pasi nuk jemi parë për një kohë të gjatë," tha Zhou Aisong, drejtor i Zhejiang Tongda Optical Co Ltd.

 

 "Meqenëse sasia jonë e porosive është plotësuar në tremujorin e parë të këtij viti, pjesëmarrja në ekspozitën në Milano mund të sjellë porosi të reja për tremujorin e dytë," tha Zhang Jian, drejtor i shitjeve në Wenzhou Lanson International Co Ltd, duke vënë në dukje se kompania filloi për t'u përgatitur për këtë udhëtim që nga shtatori i vitit të kaluar.  Ai ka ftuar paraprakisht më shumë se 30 klientë evropianë për të vizituar stendën e kompanisë.

 

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Në përgjigje të zbutjes së konsumit në Evropë, Zhang tha se kompania optimizoi strukturën e produkteve të saj dhe solli më shumë se 600 produkte të lira dhe me cilësi të lartë në ekspozitë. E etur për të ndihmuar kompanitë e Wenzhou të kapin më shumë porosi në tregjet jashtë shtetit, qeveria e Wenzhou po ofron subvencione për kompanitë e saj për të marrë pjesë në ekspozitat e biznesit jashtë shtetit këtë vit.  Ajo ka vendosur synime për të ndihmuar më shumë se 300 eksportues për të marrë pjesë në më shumë se 50 ekspozita jashtë vendit në tremujorin e parë.

 

Kundër erërave të jashtme, duke përfshirë perspektivat ftohëse për kërkesën jashtë shtetit dhe konfliktet e vazhdueshme gjeopolitike, Ministria e Tregtisë theksoi në fillim të shkurtit se qeveria do të mbështesë eksportuesit kinezë për të marrë pjesë në ekspozita të ndryshme biznesi jashtë vendit në 2023.

 

GMCC & Welling, një degë e Midea Industrial Technology me qendër në provincën Guangdong, Foshan, që ofron zgjidhje të sistemit për pjesët kryesore të pajisjeve shtëpiake, shfaqi një paketë të tërë zgjidhjesh për produktet e ngrohjes, ventilimit dhe ajrit të kondicionuar (HVAC), duke përfshirë kompresorë, motorë dhe  pompat e nxehtësisë në Ekspozitën Ndërkombëtare të Kondicionimit, Ngrohjes, Ftohjes 2023 në Atlanta, Georgia, nga e hëna në të mërkurën.

 

"Amerika e Veriut është një nga tregjet më të rëndësishme jashtë shtetit për ne, pasi është i madh dhe ka potencial premtues rritjeje. Ne do të eksplorojmë më shumë mundësi lokalizimi dhe do të rrëmbejmë më shumë pjesë tregu në rajon," tha Zhang Qiyun, drejtor i shitjeve të GMCC & Welling për AmerikënVeriore