Bashkëpunimi Kinë-Evropë nxit tregun e automjeteve elektrike
2023-01-20 15:44:04

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Nga 14 janari deri më 22 janar, në Bruksel mbahet edicioni i 100-të i panairit të automjeteve. Automjete elektrike të fjalës së fundit dhe teknologjitë e lëvizshmërisë elektronike të prodhuesve kryesorë të makinave në botë janë shfaqur në këtë panair, mes të cilëve edhe marka kineze, si BYD, SERES, BAIC ose MG.

Që nga viti 2015, automjetet elektrike të Kinës kanë dominuar tregun global. Përparimi i Kinës në tregun evropian të automjeteve elektrike ka marrë vlerësime, me ekspozues të ndryshëm që janë në favor të një tregu të lirë, që nxit konkurrencën dhe sidomos bashkëpunimin në tregun në ndërkombëtarizuar të automobilave.

Ndërsa industria e automjeteve në mbarë botën po kalon drejt elektromobilitetit dhe numri i automjeteve me energji të re të prodhuara nga Kina të shitura globalisht është në një rritje të vazhdueshme, gjithnjë e më shumë prodhues dhe tregtarë makinash në të gjithë Evropën e konsiderojnë konkurrencën nga prodhuesit kinezë një mundësi dhe jo një kërcënim.

Pas një ndërprerjeje dyvjeçare, panairi i automjeteve në Bruksel bëri një rikthim spektakolar më 14 janar. Edicioni i 100-të i këtij eventi prestigjioz tregtar mirëpret vizitorët deri më 22 janar. Në ekspozitë gjenden automjetet elektrike të fjalës së fundit dhe teknologjitë e lëvizshmërisë elektronike të prodhuesve kryesorë të makinave në botë.

Mes afro 55 ekspozuesve gjen marka kineze, si BYD, SERES, BAIC ose MG. Ato shfaqin automjete plotësisht elektrike, si dhe makina hibride, me benzinë dhe CNG (gaz natyror i kompresuar).

Prodhuesi kryesor kinez i automjeteve elektrike, BYD, solli tre modele në shfaqje: ATTO 3, HAN dhe TANG, por përfaqësuesit e kompanisë thanë për “Xinhua” se edhe modele të tjera janë planifikuar të dërgohen në Evropë së shpejti.

BYD është tashmë e pranishme në Norvegji, Suedi, Danimarkë, Holandë dhe Belgjikë dhe këtë vit do të nisë shitjet edhe në Gjermani, Francë, Spanjë, Itali, Portugali dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Që nga viti 2015, automjetet elektrike të Kinës kanë dominuar tregun global. Në vitin 2022, vendi aziatik eksportoi pothuajse 680,000 automjete me energji të re, një rritje prej 120 për qind nga viti në vit.

Përparimi i Kinës në tregun evropian të automjeteve elektrike ka fituar vlerësime nga shumë dhe kritika nga disa që argumentojnë se paraqet një kërcënim për gjigantët e njohur të automobilave në Evropë.

Megjithatë, shumë ekspozues të pyetur nga “Xinhua” në ekspozitën e automjeteve në Bruksel nuk u pajtuan me këtë pohim.

"Ne jemi në favor të një tregu të lirë, ne mirëpresim konkurrencën, qoftë nga Kina apo Shtetet e Bashkuara",- tha Jeroen Lissens, kreu i komunikimeve të korporatave në “BMW Group Belux”. “Pa konkurrencë, industria e automobilave nuk do të ishte aq inovative sa është sot”, - shtoi ai.

Prodhuesi gjerman i makinave të nivelit të lartë “BMW” shfaq linjën e tij të makinave me energji të re, duke përfshirë iX3 plotësisht elektrike të prodhuar në fabrikën e kompanisë në Shenyang, në Kinën Verilindore.

"Kina është tregu ynë më i madh. Ne jemi i vetmi prodhues i huaj i makinave në Kinë që kemi një sipërmarrje të përbashkët me një pjesë prej 75 për qind. Ne prodhojmë makina atje",- tha Lissens.

“Volkswagen” dhe markat që zotëron shfaqin gjithashtu vizionin e tyre për të ardhmen e lëvizshmërisë elektronike. Shfaqja e gjigantit gjerman të automobilave u organizua nga “D'Ieteren”, kompania e shpërndarjes së automobilave me bazë në Bruksel.

Jean-Marc Ponteville, drejtor i komunikimit i “D'Ieteren”, i tha “Xinhua” se tregu i automobilave në Evropë është shumë konkurrues dhe nga kjo përfitojnë qartë klientët.

“Konkurrenca është e mirë, e çon tregun përpara”, - tha ai. “Ajo i detyron prodhuesit e makinave të vazhdojnë të investojnë në teknologji dhe inovacion”,- tha ai.

"Industria e automjeteve është si parazgjedhje shumëkombëshe. Çdo makinë është montuar nga pjesë të bëra në vende të ndryshme, kështu që asnjë makinë nuk prodhohet në një vend të vetëm",- tha Ponteville.

Industria e automobilave në botë është shumë e ndërkombëtarizuar, qoftë në Evropë, Shtetet e Bashkuara, Japoni apo Kinë. Prodhuesit kinezë të makinave punësojnë dizajnerë, inxhinierë dhe teknologji të huaja dhe zinxhirët e tyre të furnizimit janë gjithashtu shumëkombëshe.

“SERES”, një prodhues i automjeteve elektrike me bazë në Chongqing të Kinës jugperëndimore, lançoi zyrtarisht e-SUV-të e tij SERES 5 (automjete sportive) me tre modele në ekspozitën e Brukselit. John Zhang, themeluesi dhe shefi ekzekutiv i “SERES Global”, tha se vlerëson bashkëpunimin global gjatë pesë viteve të zhvillimit dhe testimit të SUV-ve të rinj.

"Nuk do të thotë domosdoshmërisht se ka konflikt kur makinat vijnë në Evropë. “SERES” është një markë kineze, por ne përdorim shumë teknologji të huaja. Makinat tona janë të pajisura me kamera “Bosch”, çipa “Bosch” dhe goma “Pirelli”, të gjitha produkte evropiane”,- tha Zhang për “Xinhua”.

"Sot, kur nxorëm makinat e reja, ftuam përfaqësuesit e biznesit nga zinxhiri i furnizimit të merrnin pjesë, duke përfshirë “Bosch”, prodhuesin e robotëve industrialë “FANUC”, furnizuesin e gomave “Pirelli” dhe shumë të tjerë. Furnizuesit tanë na mirëpresin shumë. Pra, kjo është një situatë fituese”,- tha ai.

"Sekreti ynë është “Blade Battery”, një teknologji fantastike",- tha Mike Belinfante nga marrëdhëniet me publikun në “BYD Europe”. "Ne ofrojmë një platformë për kompanitë e tjera në SHBA ose Japoni që duan të përdorin teknologjinë tonë".

"Ne të gjithë duam të bashkëpunojmë. Ata që punojnë vetëm do të humbasin. Është interesi ynë i përbashkët të ndajmë teknologjitë dhe përvojat tona",- tha Belinfante.