Teknologjia i bën udhëtimet më komode për udhëtarët e Festivalit të Pranverës në Kinë
2023-01-16 16:41:01

Festivali i Pranverës, festa më e madhe për kinezët kudo ku ndodhen këtë vit do të jetë më 22 janar, por përgatitjet kanë nisur që në fillim të këtij muaji. Një nga karakteristikat e kësaj feste, të njohur dhe si Viti i ri kinez është udhëtimi, kryesisht i kinezëve që u bashkohen familjeve të tyre, anembanë vendit, për të festuar sëbashku. Sa komode dhe me lehtësi për udhëtarët do të jenë udhëtimet e sivjetme të Festivalit të Pranverës?

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Për të siguruar që udhëtarët të kenë një udhëtim të këndshëm dhe të sigurt gjatë udhëtimit të Festivalit të Pranverës në Kinë, shumë teknologji janë vënë në përdorim në stacionet hekurudhore, aeroporte dhe zonat e shërbimit të autostradave në të gjithë vendin.

Përgatitja e udhëtimit të Festivalit të Pranverës, i njohur gjithashtu si "chunyun", filloi më 7 janar dhe do të zgjasë deri më 15 shkurt. Shumë kinezë do të udhëtojnë për t'u bashkuar me familjet e tyre për Vitin e Ri Hënor Kinez, i cili bie më 22 janar të këtij viti.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Sipas Xu Chengguang, zëvendësministri i Transportit, numri i udhëtimeve të pasagjerëve gjatë Festivalit të Pranverës së këtij viti pritet të rritet 99.5 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar për të arritur në afro 2.1 miliardë.

"Festimi i  Festivalit të Pranverës së këtij viti do të shohë një rritje të dukshme të udhëtarëve në krahasim me dy vitet e mëparshme. Prandaj, autoritetet e transportit në Kinë kanë përmirësuar shërbimet e tyre dhe kanë promovuar teknologji të tilla si blerja e biletave në internet, biletat elektronike dhe kontrolli i fytyrës.  për të garantuar sigurinë e njerëzve dhe për të bërë udhëtimet më të lehta gjatë kësaj periudhe”, tha Ma Minshu, profesor i asociuar në Universitetin Jiaotong të Pekinit.

Restorant inteligjent

Për udhëtarët që presin nisjen, është e zakonshme të hanë një vakt në një restorant në stacionin hekurudhor.  Por restoranti inteligjent në stacionin hekurudhor Jinan të Kinës lindore ka sjellë një përvojë krejt të re për udhëtarët. Ndryshe nga restorantet tradicionale, restoranti inteligjent Gaotiexia  nuk ka serverë njerëzorë apo kuzhinierë, por operohet nga pajisje robotike.

"Ne kemi gjashtë pajisje automatike gatimi. Çdo pjatë merr vetëm 5 minuta nga porositja deri në dorëzim në tavolinë," tha Ren Guotao, i cili është përgjegjës i restorantit.

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Pajisjet janë në gjendje të gatuajnë 18 lloje pjatash për klientët, duke përfshirë karkaleca të skuqura me arra, pulë të zier me kërpudha dhe pjatën tradicionale të kuzhinës Sichuan, tofu pikante. Restoranti është i pajisur edhe me aparat kafeje inteligjente, aparat për qumësht soje dhe pije, si dhe aparat për akullore.  Gjithçka është gati brenda pak minutash pasi klientët skanojnë kodin dhe paguajnë.

 "Për udhëtarët makina e gatimit mund të bëjë gjithashtu një tas me petë të shijshme viçi në 48 sekonda," tha Ren, duke shtuar se restoranti ofron një zgjedhje të zgjuar, më të shpejtë dhe më sanitare për darkat.

Platforma e zgjuar e informacionit

Foto nga CGTN

Foto nga CGTN

Aeroporti Ndërkombëtar Jinan Yaoqiang i provincës Shandong ka lançuar një platformë informacioni për bagazhet, e cila u lejon pasagjerëve të kontrollojnë statusin e bagazhit të tyre pasi ta kontrollojnë atë.

Për qëllime sigurie, udhëtarëve u kërkohet ndonjëherë të hapin bagazhin e tyre për t'u kontrolluar përsëri.

"Ne e dëgjonim vetë transmetimin ose vazhdonim të shikonim ekranin gjatë gjithë kohës në mënyrë që të dinim nëse bagazhi ynë duhej të kontrollohej përsëri. Ndërsa tani mund të kontrollojmë vetëm informacionin e bagazhit përmes telefonit, kjo është shumë e kujdesshme  dhe nuk do të humbasim afatin për imbarkim”, tha pasagjeri Sun Lin.

Shoferët që kalojnë seksionin Taian-Zaozhuang përgjatë autostradës Pekin-Taipei mund të kenë vënë re kuti të varura në shtylla të larta gjatë rrugës.

"Këto kuti mund të transmetojnë informacion rrugor te makina dhe të udhëzojnë shoferët në kohë reale," tha Li Tao, zëvendësmenaxheri i departamentit të inxhinierisë së trafikut të Shandong Hi-speed Construction Management Group Co., Ltd.

Li tha se më shumë se 180 kamera vëzhgimi video me definicion të lartë dhe rreth 300 grupe radarësh me valë milimetrash janë instaluar gjithashtu përgjatë seksionit për të mbledhur informacion mbi rrugët.

Falë teknologjive, aksidentet e trafikut përgjatë seksionit janë reduktuar ndjeshëm.