I ftohtë ekstrem në SHBA, temperatura rekord të larta në Europë
2023-01-05 16:42:12

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Temperaturat për muajin janar kanë arritur një nivel të lartë historik në një numër vendesh në të gjithë Europën. Në Varshavë, Poloni, temperaturat kanë arritur 18.9 gradë Celsius, ndërsa në Bilbao, Spanjë, deri në 25.1 gradë, më shumë se 10 gradë mbi mesataren e stinës.   Ndërsa në SHBA moti i acartë ka shkaktuar dhjetëra viktima, citon “RTSH” mediat botërore. Dëborë e madhe është parashikuar të përfshijë pjesë të veriut të Miduestit, ndërsa stuhi të forta dhe tornado priten në Teksas, Oklahoma, Arkansas dhe Luiziana.  

Por në anën europiane të Atlantikut, moti ka qenë i qetë për shumë vende në fillim të vitit. Temperaturat në Holandë, Lihtenshtajn, Lituani, Letoni, Republikën Çeke, Poloni, Danimarkë dhe Bjellorusi thyen rekordet kombëtare. Rekordet u thyen edhe në Gjermani, Francë dhe Ukrainë. Temperatura e regjistruar në Varshavë më 1 janar ishte 4 gradë më e lartë se rekordi i mëparshëm për muajin dhe rekordi i lartë i Bjellorusisë ishte 16.4 gradë, rreth 4.5 gradë mbi rekordin e mëparshëm.  

Në Bilbao, Spanjë, temperaturat e ditës së Vitit të Ri ishin ekuivalente me mesataren e korrikut. Rekordet thyhen gjatë gjithë kohës, por është e pazakontë që diferenca të jetë më shumë se disa të 10-tat e një shkalle.  

Në Zvicër, temperaturat kanë arritur në 20 gradë Celsius dhe moti i ngrohtë ka ndikuar në vendpushimet e skive në të gjithë Alpet, të cilat kanë pasur mungesë dëbore. (Elona)