Markat kineze sponsorizuese të Kupës së Botës në Katar
2022-11-21 14:48:04

Foto: VCG

E dini se topat e futbollit, flamujt kombëtarë dhe stolitë e trofeut deri te brirët dhe bilbilat, mbi 60 për qind e suvenireve në Kupën e Botës në Katar, prodhohen nga kompani kineze?. Madje edhe stadium më i  madh i Katarit është ndërtuar nga një kompani kineze.

Me afrimin e Kupës së Botës në Katar, kompanitë "Made in China" janë duke pasur një prani gjithnjë e më të madhe në këtë pasuri më të madhe të futbollit në të gjithë globin, me markat kineze që vënë baste për shumën e sponsorizimit për të rritur ndikimin e tyre ndërkombëtar, sipas Global Data, një kompani konsulente dhe analitike me seli  në Londër, raportoi Beijing Business Today.

Wanda Group, Hisense Group, Vivo dhe kompania e qumështit Mengniu janë katër sponsorë zyrtarë kinezë të FIFA-s, ndërsa Wanda është bërë një nga shtatë partnerët e korporatave të FIFA-s, së bashku me Coca-Cola, Adidas, Hyundai-Kia, Qatar Airways, Qatar Energy dhe VISA.

Gjiganti i pronave komerciale nënshkroi një marrëveshje prej 850 milionë dollarësh për 15 vjet me FIFA-n, deri në turneun e vitit 2030.

Të dhënat treguan se kompanitë kineze siguruan më shumë të ardhura nga sponsorizimi se kompanitë nga çdo vend tjetër në Kupën e Botës 2022, duke u renditur si kryesuesit në botë me afro 1.4 miliardë dollarë, duke tejkaluar atë të SHBA-së me 1.1 miliardë dollarë.

Përveç kompanive të mëdha, prodhuesit nga Yiwu, qendra e vogël e mallrave të Kinës, po dëshmojnë gjithashtu ndikimin e tyre në rritje gjatë ngjarjes sportive me famë botërore.

Nga topat e futbollit, flamujt kombëtarë dhe stolitë e trofeut deri te brirët dhe bilbilat, mbi 60 për qind e suvenireve prodhohen në Yiwu për Kupën e Botës të këtij viti.

"Për sa i përket zinxhirit global të furnizimit industrial, 'Made in Yiwu' është bërë tashmë një simbol tregtar mbarëbotëror me origjinë nga Kina, që tregon 'mbështetje' dhe 'besim'", tha Song Xiangqing, ekonomist dhe nënkryetar i  Shoqatës së Ekonomisë Tregtare të Kinës.

Lusail, stadiumi më i madh i Katarit për të mbajtur finalen e Kupës së Botës, u ndërtua nga China Railway Construction Corp International, duke kushtuar një total prej 770 milionë dollarë.

Lajmet e CCTV raportuan se kompanitë kineze kryesisht nga provincat Guangdong dhe Zhejiang  kanë ofruar më shumë se 10,000 shtëpi me kontejnerë për Kupën e Botës, të përdorura si strehim për turistët dhe tifozët e futbollit.

“Sponsorizimi i Kupës së Botës nga një numër i madh kompanish kineze është një demonstrim i fuqisë ekonomike të Kinës dhe e bën globin të ndjejë fuqinë e markave kineze”, tha Song.

Sipas raportit të Deloitte, futbolli gjeneron një prodhim vjetor prej më shumë se 500 miliardë dollarë në të gjithë botën, që përbën mbi 40 për qind të industrisë sportive, duke u quajtur "ekonomia e 17-të më e madhe në botë".

Vivo, për shembull, hyri në tregjet në 10 vende evropiane përmes sponsorizimit të Kupës së Botës FIFA 2018 në Rusi.

Në bashkëpunim me UEFA Euro Cup, prodhuesi i smartfonëve dyfishoi rritjen e pjesës së tij të tregut në Evropë dhe përshpejtoi më tej procesin e globalizimit të Vivo. Duke marrë pjesë në ngjarje sportive të njohura në mbarë botën, markat kineze janë në gjendje të marshojnë në tregun ndërkombëtar në një mënyrë më të padukshme dhe të rezonojnë emocionalisht me përdoruesit globalë, sipas Vivo.

Në vitin 2016, Hisense shpenzoi 100 milionë dollarë për t'u bërë sponsor zyrtar i Kupës së Botës në Rusi.  Vëllimi i shitjeve të Hisense TV u rrit gati tre herë pas fillimit të lojës, duke arritur një rekord të lartë.

"Sidoqoftë, sponsorizimi i ngjarjeve sportive nuk duhet të hidhet poshtë thjesht si marifete marketingu," tha Song, "pasi tregjet jashtë shtetit kanë sisteme komplekse sociale dhe kultura etnike, markat kineze duhet të konsolidojnë themelet në fillim dhe të ndërtojnë veten në produkt, shërbim dhe platformë."