Nis në Katar Kupa e Botës e FIFA-s 2022
2022-11-21 13:25:33

Foto: VCG

Të dielën filloi në Katar Kupa e Botës e FIFA-s e vitit 2022.

Kjo është hera e parë që veprimtaria më e madh futbollistike organizohet në Lindjen e Mesme.

Në ndeshjen e hapjes Ekuadori mundi ekipin vendës të Katarit 2-0. Enner Valencia shënoi dy gola në pjesën e parë të ndeshjes.

Kampionia e botës në fuqi, Franca, është pretendente për fitimin e titullit përsëri, së bashku me Brazilin dhe Argjentinën.

Ish-skuadrat kampione të Gjermanisë, Spanjës, Uruguait e Anglisë, së bashku me Holandën, Belgjikën, Portugalinë dhe Kroacinë, marrin pjesë gjithashtu.

Gjithsej 32 skuadra do të konkurrojnë në këtë veprimtari që mbyllet më 18 dhjetor. (Çang Çuo)