Zheng Xiaoying ndan Orkestrën Simfonike kineze me botën
2022-11-03 16:16:38

Foto nga VCG

Foto nga VCG

Një ndër dirigjentet më të famshme dhe të suksesshme kineze është bërë shembull i paraqitjes së Kinës në botë përmes muzikës. Zheng Xiaoying  ka luajtur në skenat vendase dhe të huaja veprat më të mëdha të muzikës klasike, por nuk harron dhe të paraqesë kulturën dhe traditën kineze në skenat më të mëdha botërore. Zheng jo vetëm që promovon simfoninë kineze në botë, por ajo paraqet edhe muzikën tradicionale kineze. Sipas saj, në shkëmbimet kulturore duhet gjetur një gjuhë e përbashkët për t'i paraqitur botës veprat e mira të Kinës.

E fuqishme, plot vitalitet dhe 93-vjeçare, dirigjentja kineze me famë botërore Zheng Xiaoying ende shkëlqen në skenë.

Zheng është dirigjentja e parë femër e operës dhe simfonisë në Kinë. Ajo është gjithashtu dirigjentja e parë kineze që performon në një teatër opere jashtë shtetit. Deri më tani, ajo ka drejtuar më shumë se 1600 koncerte dhe vepra operistike në mbi 20 vende dhe rajone. Në karrierën e saj mbi gjysmë shekulli, ajo ka përdorur muzikën për të ushqyer zemrat dhe shpirtrat e njerëzve.

Zheng lindi në Shangai në shtator 1929. Në kohën kur ajo mbaroi shkollën e mesme, Lufta Popullore Kineze për Çlirim ishte në kulmin e zhvillimit. Ajo kishte planifikuar të ndiqte një karrierë mjekësore, por më pas ndryshoi rrugën e saj dhe shkoi në zonat e çliruara të vendit. Rinia dhe pasioni i saj për muzikën e ndihmuan të bëhej dirigjente në një trupë artistike.

Vitet e dirigjimit në trupën artistike i dhanë asaj shumë frymëzim. Zheng më vonë studioi në departamentin e kompozicionit të Konservatorit Qendror të Muzikës.

Pas kësaj, ajo ndoqi ëndrrën e saj për t'u bërë dirigjente. Në fillim të viteve 1960, Zheng shkoi në Konservatorin Shtetëror “Tchaikovsky” të Moskës, për të studiuar dirigjimin e operës dhe simfonisë, duke u bërë dirigjentja e parë femër e trajnuar profesionalisht për kor në Kinë në atë kohë.

Si studente, ajo drejtoi operën italiane “Tosca” në publik në një teatër të madh opere në ish-Bashkimin Sovjetik dhe fitoi duartrokitje të mëdha, jo vetëm për performancën e mrekullueshme, por edhe për gruan kineze në skenë. Duke kujtuar këtë përvojë, Zheng tha se ishte e një rëndësie të madhe për të që të bëhej një dirigjente simfonike opere dhe shërbeu si një pikë kthese në jetën e saj.

Pas kthimit në Kinë, ajo bëri të pamundurën për të kombinuar muzikën perëndimore dhe orientale. Megjithatë, ajo hasi vështirësi kur drejtoi shfaqjen e operës “La Traviata” në vitin 1979. Teatri ishte i zhurmshëm dhe anëtarët e publikut nuk mund të ndjenin hijeshinë e operës. Sipas saj, nuk është se cilësia e audiencës ishte e ulët, por sepse edukimi muzikor kishte munguar për një kohë të gjatë.

Për të popullarizuar veprat klasike të simfonisë dhe operës në mesin e audiencës, ajo mbajti një seminar muzikor 20-minutësh, i cili më vonë u bë një rutinë për Zheng-un përpara se të interpretohej një pjesë.

Që nga vitet 1980, Zheng ka ofruar leksione në kampuse dhe në ambiente publike. Përveç leksioneve dhe shfaqjeve, në vitin 1998, ajo themeloi Orkestrën Filarmonike të Xiamen. Me konceptin e tërheqjes së më shumë audience në sallën e koncerteve për të shijuar bukurinë e muzikës, orkestra tani ka fituar njohje mbarëbotërore, duke u bërë një destinacion popullor udhëtimi në qytetin Xiamen.

Përveçse dirigjente, Zheng është edhe mësuese. Si një nga profesoreshat më të njohura kineze të dirigjimit, ajo u ka dhënë mësim shumë muzikantëve të famshëm. Shumë prej tyre janë ende aktivë në skenë, si në Kinë ashtu edhe jashtë vendit.

Megjithatë, si bijë e popullsisë së kombësisë Hakka, ajo ndjek traditën e vlerësimit të arsimit. Kultura Hakka i mundësoi asaj të krijonte një simfoni kineze të quajtur “Echoes of Hakka Earth Building”, që promovon arritjet kulturore të Kinës në muzikë. Deri më tani, simfonia është interpretuar 80 herë në mbi 12 vende dhe rajone.

Zheng jo vetëm që promovon simfoninë kineze në botë, por ajo paraqet edhe muzikën tradicionale kineze. Sipas saj, në shkëmbimet kulturore duhet gjetur një gjuhë e përbashkët për t'i paraqitur botës veprat e mira të Kinës. Ajo përmendi “The Echoes of Hakka Earth Building” si shembull për të marrë një përgjigje të ngrohtë nga të huajt, pasi ata kuptojnë se çfarë shpreh muzika dhe familjarizohen me të.

Pas performancës brilante qëndron puna e saj e madhe dhe vendosmëria. Ajo ka luftuar me kancerin tre herë gjatë 20 viteve të fundit. Në vitin 1997, ajo u diagnostikua me kancer në zorrën e trashë. Por asgjë nuk mund ta ndalë atë të qëndrojë sërish në podium.

Vetëm një vit më vonë, ajo shkoi në Estoni për të drejtuar Orkestrën Simfonike Kombëtare të Estonisë. Kur ajo drejtoi një koncert bazuar në këngën e famshme kineze “Overlord Unloading Armor”, melodia e trazuar nuk ishte vetëm një interpretim i skenës në fushën e betejës së lashtë, por edhe një portret i gjallë i luftës së saj kundër kancerit.

Zheng tha se mendimi për t'i kaluar sekondat e saj të fundit në podiumin e dirigjentit do të ishte ajo që ajo e quan “më romantikja” e një karriere të plotë. Tani në të 90-at e saj, Zheng Xiaoying është ende aktive në skenë, duke ndarë Kinën me botën përmes muzikës së saj.