Dizajni i përshtatur me teknologjinë e modës
2022-10-26 10:16:44

Hu Ping është një ndër stilistet kineze e cila ka fituar dhe medalje të artë në një konkurs aftësish në vitin 2017 dhe që atëherë ka studiuar e punuar fort, për të dhënë më të mirën. Ajo tashmë është trajnere për konkurrentët e tjerë në Konkursin “WorldSkills”, duke i mbështetur për t’u përgatitur për të pasur një paraqitje dinjitoze. Sipas saj, mësimdhënia është një proces i mirë i akumulimit të vazhdueshëm të njohurive, sepse kur jep mësim, duhet të përmirësosh edhe veten.

Stiliste Hu Ping(në qendër) me kursante(Foto:CMG)

Medalistja e artë kineze në Konkursin “WorldSkills 2017” ndihmon në trajnimin e garuesve të rinj për eventet e modës.

Në vitin 2008, kur ishte 10 vjeçe, Hu Ping ishte e lumtur kur pa fishekzjarrë natën e ceremonisë së hapjes së Lojërave Olimpike në Pekin. Gjatë Lojërave, ajo festoi medaljet e Kinës dhe thotë se ndjeu se njerëzit që luftojnë për nderin e vendit të tyre janë mjaft të shquar.

Asokohe nuk e kishte menduar se një ditë do të përfaqësonte Kinën si kampione në një fushë josportive.

Hu fitoi medaljen e artë për teknologjinë e modës në edicionin e 44-t të “WorldSkills” të mbajtur në Abu Dhabi, Emiratet e Bashkuara Arabe, në vitin 2017. Konkursi konsiderohet si gara më e mirë në këtë sektor.

Në shtator, Kina njoftoi delegacionin e saj për “WorldSkills Competition 2022 Special Edition”. Ky event zëvendëson konkursin që do të mbahej në Shangai në tetor, por u anulua për shkak të shpërthimit të Covid-19. Hu u bë trajnerja për pjesëmarrësit kinezë për t'u përgatitur për konkursin, duke transmetuar përvojën dhe aftësitë e saj në fushën e dizajnit dhe modës.

Si një as në këtë fushë, Hu e kalon ditën e saj duke u angazhuar në punë të dobishme si qepja, prerja dhe mbajtja e një hekuri. Edhe pse Hu është vetëm 24 vjeçe, gishtat e saj duken të rrudhosur për shkak të përdorimit të tyre të vazhdueshëm.

Hu Ping me kursante(Foto:CMG)

“Aplikimi i kremrave do të m'i bëjë duart të rrëshqitshme, gjë që ndikon në punën time”,- thotë Hu. Ajo theksoi se mësuesja e saj i kishte mësuar se njerëzit që punojnë me veshjet nuk mund të lejojnë që të transferohet asnjë aromë te rrobat që nxjerrin nga duart.

Kur Hu ishte fëmijë, asaj i pëlqente të pikturonte dhe të bënte rroba për kukullat e saj. Në vitin 2013, ajo vendosi ta kthejë hobin e saj në studim profesional, për të cilin shkoi në Kolegjin Teknik të Industrisë dhe Tregtisë në Pekin, duke u diplomuar për dizajnim dhe prodhim mode.

Pasi u regjistrua, Hu kuptoi se aftësitë që ajo duhej të mësonte përfshinin jo vetëm dizajnimin, por edhe prodhimin e modës. Ajo u frymëzua nga Chen Bihua, i cili fitoi medaljen e bronztë për teknologjinë e modës në Konkursin e 43-të “WorldSkills” në vitin 2015, dhe u regjistrua për provat e kualifikimit në shkollë për edicionin e 44-t të konkursit.

Për të pasur mundësinë për të arritur në vendin ku ajo mund të përfaqësonte Kinën në Konkursin e Aftësive Botërore, Hu duhej të kalonte disa raunde përzgjedhjeje. Ajo duhej të zgjidhej fillimisht për ekipin e Pekinit përpara se të hynte në top 10 në vend. Pasi u rendit në dy të parat, ajo pati një raund të fundit, duke mundur konkurruesen tjetër, për t'u bërë kampione kombëtare.

Pasi u fut në 10 më të mirët në vend, Hu u zgjodh për ekipin kombëtar të stërvitjes për ta përgatitur më mirë për konkursin. Stërvitja ishte e vështirë, por e vlefshme për Hu. Trajnerët i kushtuan më shumë vëmendje zhvillimit të profesionalizmit të garuesve dhe standardeve të industrisë. Shumë trajnerë shpesh krijonin vështirësi gjatë stërvitjes duke shkurtuar kohën e garës, duke rritur nivelin e vështirësisë ose duke rritur standardin.

Hu Ping në konkurs(Foto:Ministria e Burimeve Njerëzore)

Hu Ping në konkurs, 2017(Foto:Ministria e Burimeve Njerëzore)

“Ata madje më krijuan pengesa gjatë garave të simulimit, si për shembull sigurimi i një hekuri që nuk ishte i lehtë për t'u përdorur. Por, përmes një trajnimi të tillë, përmirësova aftësitë e mia dhe munda të përmirësova përballimin e emergjencave dhe zgjidhjen e problemeve”,- tha Hu.

Një nga seksionet e saj të trajnimit ishte një praktikë në një kompani veshjesh. Duke marrë përsipër detyra reale, Hu forcoi aftësinë e saj për t'u përgjigjur, për të përmirësuar dizajnin e produktit, për të zotëruar aftësinë e skanimit të pëlhurave dhe për të përmirësuar aftësinë e prodhimit artizanal. Ajo gjithashtu ndoqi disa kurse dizajni në Akademinë Qendrore të Arteve të Bukura dhe i ndihmoi studentët ta kthenin dizajnin e tyre në veshje të përfunduara. Sipas saj, ky proces ndihmoi në gjetjen e vlerës së saj profesionale.

Duke u përgatitur mirë

Në tetor të vitit 2017, pas një viti e katër muaj përgatitje, Hu mori pjesë në konkursin në Abu Dhabi të cilin ajo e kujton ende me shumë detaje.

Kampionët e 30 kombeve dhe rajoneve konkurruan në ngjarjen që zgjati tre ditë e gjysmë, ku secilit konkurrent i kërkohej të përfundonte pesë module, duke përfshirë prerjen dhe dizajnin tredimensional, qepjen dhe përfundimin e një veshjeje të gatshme për rreth 18 orë. Detyra e parë ishte prerja e një fustani, bazuar në një foto. Garuesit duhej të bënin një kopje të fustanit dhe të dizajnonin pjesën e pasme të tij në përputhje me rrethanat. Ajo arriti ta realizonte fustanin shumë të përafërt me origjinalin.

“Sytë duhet të bëhen një vizore për të matur madhësinë e secilës pjesë të fustanit dhe meqenëse pëlhura e ofruar është e kufizuar, shkalla e tolerancës ndaj gabimeve për të bërë fustanin është mjaft e ulët”, kujton Hu.

Ceremonia e ndarjes së çmimit, 2017(Foto:CMG)

Ndërsa po përfundonte modulin e parë, Hu thotë se vuri re audiencën dhe konkurrentët e saj që mblidheshin rreth pjesës së saj dhe e lavdëronin atë, gjë që rriti besimin e saj.

Tre modulet e fundit të njëpasnjëshme çuan në veshjen e përfunduar. Pesë elementë u zgjodhën rastësisht në vend dhe çdo konkurrent duhej të dizajnonte dhe të bënte një fustan në përputhje me rrethanat. Moduli i pestë kishte një “kuti misterioze” që përmbante një përzgjedhje materialesh surprizë që një konkurrent mund të përdorte për të bërë ndonjë aksesor për fustanin.

“Nga karakteristikat e çdo pëlhure deri te variacionet e secilit prej 72 fustaneve, më duhej t’i kujtoja të gjitha”, thotë Hu për fustanet që duhej të bënte paraprakisht si përgatitje për atë modul.

Por, gjatë konkursit u shfaqën disa sfida. Makina e saj qepëse u prish gjatë konkursit dhe një pjesë e eventit u zhvillua në një ambient të zhurmshëm në natyrë që kishte një dysheme me gunga, ku ishte e vështirë për Hu të vizatonte linja të lëmuara për dizajnin e saj.

Frymëzimi

“Më duhej të përfundoja vetë punën e një ekipi të tërë në konkurs. Nga dizajni deri te puna artizanale dhe më shumë, të gjitha u mbuluan në pesë module”,- thotë Hu, duke shtuar se për të fituar konkursin, ajo duhej të zotëronte një aftësi në çdo fushë.

Hu fitoi medaljen e artë në vitin 2017 pasi shënoi 8 pikë më lart se fituesi i medaljes së argjendtë. Dy vjet më parë, Chen ishte vetëm një pikë larg medaljes së artë, por u rendit në vendin e tretë.

Kur u ngrit në podium për të marrë medaljen e artë, Hu u emocionua.

Foto:CCTV

Foto:CMG

“Për mua, konkursi ishte një proces eksplorimi, gëzimi dhe ndihme mes konkurrentëve. Përvoja është e paharrueshme”- tha Hu.

Hu studioi për dy vjet me një bursë të plotë në kampusin e Pekinit të shkollës franceze të dizajnit të modës “Esmod” pas fitores së saj në 2017.

“Në “Esmod”, aftësia ime e dizajnimit u përmirësua shumë dhe mësova se si të paraqes idetë e mia për veshjet”,- thotë ajo.

Hu u kthye në Kolegjin Teknik të Industrisë dhe Tregtisë në Pekin për të dhënë mësim pas kësaj eksperience. “Mësimdhënia është një proces i mirë i akumulimit të vazhdueshëm të njohurive, sepse kur jep mësim, duhet të përmirësosh edhe veten”, shton ajo.

Gao Ziyi 21 vjeç, një nga studentët e Hu, thotë se me një diferencë jo të madhe në moshë, Hu është gjithmonë e gatshme të diskutojë me idetë e saj edhe pse disa janë të çuditshme. “Kur ajo përpiqet t'ju bindë të bëni një ndryshim, ajo është bindëse dhe jo e fortë”,- thotë Gao.

Ai ishte në ekipin kombëtar që ishte përgatitur për Garën e 46-të Botërore të Aftësive, që më herët ishte planifikuar të zhvillohej në Shangai. Ai theksoi se historia e Hu ishte pjesë e arsyes që e frymëzoi të merrte pjesë në konkurs.

Gao humbi ndaj Dong Qing në përzgjedhjen kombëtare dhe u bë asistent i Hu. Por, të dy e kanë ndihmuar Dong për t’u përgatitur për konkursin ku do të garonte.

Për Hu, është në fakt punë në ekip, duke kujtuar se kur ishte kampione kombëtare, nënkampionia qëndroi me të për t'u përgatitur për konkursin “WorldSkills”.

Ndërsa Kina planifikon të presë Konkursin Botëror të Aftësive në Shangai në vitin 2026, Hu thotë se është një kohë e mirë për t'ua përcjellë njohuritë dhe aftësitë e saj atyre që përgatiten.