Rritja e Kinës në arenën sportive globale
2022-10-13 13:12:42

Nga një lojtar i vogël në sportet ndërkombëtare në një fuqi të madhe sportive në disa dekada, ngritja e Kinës në skenën sportive globale ka qenë dramatike, por jo e papritur falë sasisë së madhe të burimeve që ka investuar në sektorin e sportit, shkruan Kang Bing ish zv/kryeredaktor i China Daily.

Ndërsa punova si gazetar  sportiv  për 10 vitet e para me China Daily, kam ndjekur nga afër se si Kina është rritur nga një lojtar i vogël në arenën sportive ndërkombëtare në një fuqi sportive globale.

Pavarësisht nga popullsia e saj e madhe, Kina nuk ishte një forcë globale në sport deri në vitet 1980. Megjithatë, ishte shumë mirë në pingpong. Përparimi i parë i madh ndërkombëtar për Kinën erdhi në vitin 1981 kur ekipi i saj i volejbollit për femra fitoi Kupën e Botës të Volejbollit për Femra. Kuptohet që sportdashësit u çmendën nga gëzimi. Parada për të festuar fitoren u mbajtën në shumë kampuse universitare, me disa studentë që thërrisnin slogane të tilla si "rigjallërimi i Kinës", i cili që atëherë është bërë qëllimi i kombit.

E nxitur nga fitorja, Kina investoi më shumë nga burimet e saj të kufizuara në stërvitjen e atletëve. Investimi u shpërblye, pasi Kina mori medaljen e parë të artë olimpike në qitje në 1984. Në total, atletët kinezë fituan 15 medalje ari në Lojërat Olimpike të Los Anxhelosit, duke vendosur rrugën për t'u bërë një fuqi sportive globale. Në dekadën e fundit, atletët kinezë kanë fituar rreth 120 medalje të arta në turnetë sportive ndërkombëtare çdo vit.

Me Kinën që investon më shumë burime në sektorin e sportit falë zhvillimit të shpejtë ekonomik dhe fitimit të titujve botërorë duke u bërë normale për atletët kinezë, qeveria filloi të inkurajojë qytetarët e zakonshëm për të luajtur sport.

 

Në vitin 1995, Këshilli i shtetit publikoi "Përmbledhjen e Programit Kombëtar të Fitnesit", duke premtuar se do të investonte më shumë burime për t'i bërë objektet sportive më të aksesueshme për publikun. Biletat e Lotarisë Sportive u shitën në mbarë vendin për të mbledhur fonde për ndërtimin dhe rinovimin e objekteve sportive.

Në vitin 2011, Këshilli i Shtetit filloi publikimin e planeve pesëvjeçare për zbatimin e programit kombëtar të fitnesit, duke vendosur objektiva dhe masa për ta çuar programin përpara. Plani 2021-2025, për shembull, thotë se deri në vitin 2025, 38.5 përqind (krahasuar me 37.2 përqind në 2021) e popullsisë së Kinës do të merrte pjesë në aktivitete të rregullta sportive. Sipas planit premtohej të ndërtoheshin  më shumë objekte sportive në mënyrë që çdo qytetar të mund të arrijë në vendin më të afërt të sportit/stërvitjes fizike brenda 15 minutave dhe të ketë mesatarisht 2.16 trajnerë ose instruktorë për çdo 1000 njerëz që luajnë sport ose bëjnë ushtrime të rregullta fizike.

Aktivitetet e rregullta sportive do të thotë të luani sport ose të ushtroni më shumë se tre herë në javë me më shumë se gjysmë ore në ditë ushtrime kardio. Fakti që 37.2 për qind e popullsisë mori pjesë në aktivitete të rregullta sportive në vitin 2021 do të thotë se rreth 500 milionë njerëz i kanë shfrytëzuar mirë 3.71 milionë objektet sportive publike të vendit.

Ndërsa të rinjtë mund të preferojnë të luajnë në 1 milion fusha basketbolli ose 117,300 fusha futbolli, të tjerët përdorin pistat e vrapimit (kumulativisht 2,093,000 kilometra të gjata) në ambientet sportive dhe parqet për të bërë ushtrime fizike në komunitetin e tyre ose sheshet e fshatit të pajisura me lehtësitë e ofruara. nga qeveria, Lotaria Sportive, kompanitë apo individët.

Vallëzimi në shesh është i popullarizuar në mesin e të moshuarve kinezë, veçanërisht në mesin e grave. Ndërsa bie mbrëmja, pothuajse të gjitha sheshet në qytete dhe qyteza kthehen në pista vallëzimi ku miliona persona të moshës së mesme dhe të moshuar praktikojnë vallëzimin në shesh, të shoqëruar me muzikë. Aktiviteti është një hobi popullor i cili gjithashtu ndihmon të moshuarit të qëndrojnë në formë.

 

Maratona është një tjetër disiplinë sportive e njohur. Përpara shpërthimit të pandemisë COVID-19 në vitin 2020, Kina zhvillonte më shumë se 1800 maratonë çdo vit, krahasuar me vetëm 22 një dekadë më parë. Vetëm në vitin 2019, maratona tërhoqën 7.1 milionë pjesëmarrës.

Falë këtyre zhvillimeve, vlera e industrisë sportive u rrit në 2.74 trilion juanë (385.32 miliardë dollarë) në vitin 2020. Objektivi i planit kombëtar të fitnesit 2021-2025 është ta dyfishojë këtë shifër deri në fund të 2025.

Si gazetar sportiv kam përshkruar ecurinë e garave, sepse TV nuk  ishte ende popullor atëherë dhe fansat ishin të etur të dinin se çfarë ndodhte në ngjarjet sportive. Tani që fansat mund të shikojnë transmetime të drejtpërdrejta të ngjarjeve sportive në telefonat e tyre celularë,  gazetarët sportivë po shpenzojnë më shumë kohë për të zbuluar histori nga jeta e sportistëve.

Më pas, ata mund të duhet të punojnë më shumë për të gjetur këndet e duhura për të shkruar për sportdashësit, të cilët sot jo vetëm që janë të interesuar të shikojnë dhe flasin për ngjarje sportive, por duan të jenë gjithashtu pjesë e tyre. Epoka e sportit po vjen.