Vjeshta është stina e tretë e vitit. Ajo nis më 23 shtator dhe përfundon më 21 dhjetor. Kjo është stina e ndryshimeve, dita bëhet më e shkurtër dhe, edhe pse ajo shpesh është e ngrohtë dhe me diell gjatë ditës, ajo mund të jetë e ftohtë gjatë natës. Në vjeshtë, bien gjethet e pemëve. Përveç kësaj, vjeshta mund të sjellë erëra të forta dhe shumë shi. Shumë njerëz gjatë kësaj faze kanë ndryshime në trupin e tyre, disa mund të ndihen të lodhur, disa mund të kenë rënie të theksuar floku dhe disa të tjerë të lodhur shpirtërisht.

nga VCG

nga VCG

Por, pse ndodh kjo?

Sipas mjekëve kinezë ky fenomen vjen nga "pafuqishmëria emocionale". Aktivitetet shpirtërore personale lidhen ngushtë me temperaturën dhe ndriçimin e diellit. Gjatë verës, mund të kemi emocione më të forta dhe mund të ndjehemi më impulsivë, për shkak të kohës së gjatë të ndriçimit dhe temperaturës së lartë në verë. Me ardhjen e vjeshtës, veçanërisht pas "Sanataditës së Vjeshtës", gjendja shpirtërore nis të ndryshojë. Gjatë këtij procesi, lodhja shpirtërore dhe përgjumja janë sinjalet e para të uljes së aktiviteteve shpirtërore.

"Pafuqishmëria emocionale" është reagimi i zakonshëm fizik dhe psikologjik përballë ndryshimit të stinës. Por, ka mundësi që ky fenomen të ndikojë në jetën dhe punën normale gjatë ditës. Prandaj, në këtë artikull, do të fokusohemi tek metodat praktike për shëndetin psikologjik në vjeshtë. Sipas teorisë së mjekësisë tradicionale kineze, organet e brendshme të trupit lidhen me tipe të ndryshme të ndjenjave që përputhen gjatë 4 stinëve të vitit.

nga VCG

"Mushkëria" është organi që përgjigjet për mërzitjen. Në kulturën kineze shiu i vjeshtës përshkruhet me karakteristikën e "pikëllimit". Ulja e papritur e temperaturës mund të frenojë disa funksione fizike të trupit, duke shkaktuar çrregullimet e funksioneve të gjendrave endokrine, depresionin e mëtejshëm dhe vështirësi në përqendrim. Përveç kësaj, mund të keni rrahje të shpeshta të zemrës, ëndrra të shumta, pagjumësi dhe fenomenet e tjera të depresionit nën temperaturën e ulët. Rregullimi psikologjik është mënyra më efektive për parandalimin e uljes së humorit në vjeshtë. Kur lotoni, emocionet e brëndshme të ndryshura mund të dalin nëpërmjet funksioneve të frymëmarrjes së mushkërisë, e cila ruan rolin e "pastrimit" të shpirtit. Por, shfrytëzimi i tepërt i metodave kundër mërzitjes mund të harxhojë shumë energjinë "Chi" të mushkërisë. Prandaj, në librat e vjetra mjekësore të Kinës janë shënuar disa metoda për shëndetin fizik dhe psikologjik.

1. Fjetja e herët në mbrëmje dhe ngritja herët në mëngjes

Në vjeshtë, duhet të rregulloni orarin e fjetjes dhe të ngriheni në përputhje me ndryshimin e kohës. Sipas teorisë kineze organizmi ynë lidhet ngusht me mjedisin e jashtëm. Fjetja herët mund të rezervojë energjinë "Chi" dhe "Yin" në veshkë dhe ngritja herët mund të nxisë lulëzimin e energjisë "Chi" dhe "Yang" në mushkëri.

nga VCG

nga VCG

2. Ruajtja e qëndrueshmërisë shpirtërore

Ruajtja e qetësisë së brendshme dhe reduktimi i luhatjeve të humorit mund të lehtësojë ndikimet negative të ndjenjës së mërzitjes që lind në vjeshtë. Vjeshta është e ndryshme nga stina e verës, kur shprehem më lirshëm mendimet tona dhe interesohemi për gjërat e jashtme. Në vjeshtë duhet t'i kushtojmë vëmendje të madhe botës sonë të brendshme tonë dhe të kemi vetpërmbajtje ndaj botës së jashtme. Në fakt, stërvitjet me frymëmarrjen dhe meditimi janë metoda shumë të përshtatshme për të pakësuar luhatjen e humorit.

3. Stërvitjet e ngadalëshme

Në vjeshtë, është e përshtatshme që të zhvillohen stërvitjet e lehta jashtë

dhomës, të cilat mund të sjellin përmirësimin e gjendjes shpirtërore. sportet e përshtatshme përfshijnë vrapin e lehtë, shëtitjet, notin, stërvitjet"Taiji" ose ushtrime joge. Këto stërvitje mund të shmangin gjendjen e zymtë dhe mërzitjen e brendshme.

nga VCG

nga VCG

4. Shëtitja në natyrë

Zhvillimi i turizimit në mjedise me gjelbërim është shumë i efektshëm për eleminimin e lodhjes emocionale dhe të mërzitjes. Vendet me gjelbërim na qetësojnë shpirtërisht, pasi ato kanë një forcë magjike për pastrimin e emocioneve negative. Kur zhytemi në bukurinë e natyrës, mërzia e lindur e brendshme tek ne largohet si me dorë, në mënyrë të natyrshme. Në fakt, vjeshta është edhe stina e përshtatshme e turizmit, kur gjethet e pemës janë shumëngjyrëshe.

Ushqimet e vjeshtës

Korrja e frutave të natyrës është shumë e ngjashme me përvetësimin e përvojës së jetës. Vjeshta është stina e korrjes dhe ka shumë fruta. Gjatë kësaj stine mund të përzgjedhim frutat e përshtatshme për ne:

1. Arra

Arra është një nga ushqimet që ndihmon për ushqimin e trurit, bukurinë e lëkurës etj, gjithashtu është një frut shumë i mirë për shëndetin në stinën vjeshtë. Në Kinën e lashtë, arra njihej si "fruti i jetëgjatësisë". Ajo ndihmon për shëndetin e veshkave, sjell energji për mushkërinë dhe parandalon astmën si dhe vonon procesin e plakjes. Sipas nutristëve arrat përmbajnë acide yndyrore omega-3, proteina, karbohidrate, riboflavinë, karotene, vitaminën E, kalcium, hekur, fosfor etj. Vajrat yndyrore të arrës luajnë funksion të rëndësishëm për uljen e kolesterolit në gjak, për të parandaluar arteriosklerozën dhe sëmundjet kardiovaskulare e cerebrovaskulare.

Kujdes: Sasia e përditshme e konsumit të arrave duhet të jetë rreth 40 gram, pra 4-5 arra. Në të njëjtën kohë, duhet të reduktoni konsumin e vajrave të tjera yndyrore, për të shmangur thithjen e nxehtësisë së tepërt. Gjithashtu, personat që vuajnë nga zjarri i brendshëm dhe mungesë të energjisë "Yin", apo ato që kanë kollë nuk duhet të konsumojnë shumë arra.

nga VCG

nga VCG

2. Gështenjat

Gështenja është fruti i vjeshtës. Sipas mjekësisë kineze, ajo ka shije të ëmbël, karakteristika të ngrohta. Gështenja mund të nxisë funksionin e tretjes në stomak dhe punën e shpretkës, të furnizojë energjinë "chi" në veshkë dhe të nxisë qarkullimin e gjakut. Sipas mjekësisë moderne, gështenja përmban proteina, yndyrna, karbohidrate, vitaminë B, etj. Ndoshta nuk e dinit, por gështenja ka më shumë vitaminë C se domatja si dhe 10 herë më shumë se molla.

Pse janë të mira gështenjat sipas mjekësisë kineze:

1. Furnizimi i energjisë "Yang" në veshkë: Brinjë derri me gështenja është një gatim i mirë dhe i shëndetshëm për furnizimin me energji "Yang" në veshkë, por edhe për favorizimin e energjisë "chi" dhe nxitjen e qarkullimit të gjakut.

2. Për të parandaluar diarrenë gështenja janë shumë efikase, por ato sjellin dhe përfitime të tjera për organizmin.

3. Kundër plakjes: Gështenjat janë frut i mirë kundër plakjes së parakohshme, gjithashtu çdo mëngjes dhe mbrëmje këshillohet për të moshuarit që kanë probleme me dhimbjet e mesit dhe gjunjve. Duhet të mbani mend se gështenjat kanë niseshte dhe koha e përdorimit të këtij fruti është mes dy vakteve ose të gatuara.

3.Stika pishe

Stikat e pishës renditen në mesin e superushqimeve. Ato përmbajnë kryesisht acide yndyrore, proteina, karbohidrate, kalcium, hekur, fosfor. Sipas mjekësisë kineze, konsumimi i shpeshtë i tyre forcon shëndetin. Në mjekësinë kineze stikat e pishës furnizojnë me energji "chi" veshkën dhe nxisin metabolizmin e zorrës. Stikat lehtësojnë kollën, duke mbrojtur shëndetin e mushkërisë. Po ashtu ato janë tepër të shëndetshme për personat që vuajnë nga kapsllëku. Duhet të vini re se ata që vuajnë nga diarreja nuk duhet të konsumojnë tepër stika pishe. Po ashtu edhe ata që vuajnë nga problemet me tëmthin nuk duhet ta konsumojnë shumë këtë frut, pasi ka tepër yndyrna.

3. Dardha

Dardha përmban kalcium, fosfor, hekur, glukozë, fruktozë, karotene dhe vitamina të ndyrshme. Sipas mjekësisë kineze, dardha nxit sekretimin e pështymës, eleminon etjen, pushon kollën dhe mbron shëndetin e mushkërive. Konsumi i dardhës ul përqindjen e prekjes nga gripi. Për këtë shumë mjekë e quajnë dardhën si një frut kundër sëmundjeve. Konsumi i dardhës mund të përmirësojë sistemin e frymëmarrjes dhe funksionet e mushkërisë. Dardhët mund t'i konsumoni sipas preferencave tuaja, në kinë atë e gatuajnë së bashku me orizin në formë supe.

Duhet të mbani mend se dardha ka karakteristika të ftohtë. Prandaj, personat me stomak dhe shpretkë të ftohtë duhet të pakësojnë konsumin e këtij fruti. Personat me aciditet të lartë në stomak, nuk duhet të konsumojnë tepër shumë dardhë

Këshilla të tjera për ftohjen në vjeshtë

Gjatë stinës së vjeshtës, moti freskohet. Mjekët kinezë theksojnë se në këtë fazë duhet të tregohemi të kujdesshëm pasi ftohja e ajrit mund të na ndikojë në shëndet. Në Kinë thuhet se "era e vjeshtë pastron gjethet e rëna". Me anë të kësaj thënieje mjekët kinezë përshkruajnë karakteristikat e erës në stinën e vjeshtës. Sipas teorisë së mjekësisë kineze, era renditet si shkaktarja kryesore për shfaqjen e sëmundjeve.

Cilat janë disa nga masat parandaluese të sulmeve të erës së vjeshtës tek trupi ynë.

nga VCG

1.Mos flini me dritaren e hapur në vjeshtë

Me përfundimin e vapës në verë pëlqejmë që të flemë gjumë në ajrin e freskët, që hyn në dhomën e gjumit përmes dritareve të hapura. Shumë persona mendojnë se ky zakon është shumë i shëndetshëm. Mjekët kinezë theksojnë se gjatë natës, temperatura ulet dhe energjia "Yang" e trupit do të kthehet gradualisht brenda trupit. Gjatë kësaj kohe, duhet t'u kushtojmë vëmendje masave për parandalimin e sulmeve të erës dhe ruajtjen e ngrohtësisë së trupit. Era e ftohtë mund të dëmtojnë energjinë "Yang" sidomos në zonën e shpinës dhe veshkave. Prandaj, kur fryn era e ftohtë gjatë natës, mjekët sugjerojmë që të mos flini me dritare hapur.

2. Era e ftohtë në orët e para të mëngjesit mund të ndikojë në sistemin e frymëmarrjes. Personat që vuajnë nga problemet me sistemin e frymëmarrjes mund të përkeqësojnë sëmundjet e vjetra. Sapo ngrihemi në mëngjes, energjia "Yang" e trupit i ngjan një flake të ulët, e cila rritet gradualisht. Në mëngjes sulmi i erës brenda trupit mund të dëmtojë energjinë "Yang", nëse nuk i kushtohet vëmendje e mjaftueshme masave mbrojtëse për ngrohtësinë. Në këtë moment, duhet të marrim masa për të shtuar nxehtësi të trupit, për shembull, duhet të hamë mëngjes të mirë para se të dilni nga shtëpia.

Duhet të keni parasysh që gjatë stinës së vjeshtës nuk duhet të vishni menjëherë rrobat e trasha, po i shtoni ato gradualisht. Kjo bëhet për të stërvitur trupin kundër ftohtësisë, për forcimin e imunitetit. Vjeshta është stina e ndryshimit të dukshëm të temperaturës. Të moshuarit dhe ata që vuajnë nga sëmundjet kardiovaskulare, të sistemit të frymëmarrjes duhet të kenë kujdes gjatë kësaj stine.

3. Era e vjeshtës mund të sulmojë trupin tonë gjatë ushtrimeve në ambjent të hapur Vjeshta e freskët është e përshtatshme për aktivitete sportive jashtë shtëpisë. Por, sportet e forta mund të shkaktojnë djersitje të tepërt duke hapur poret e lëkurës. Ky është një moment kur duhet të keni veçanërisht kujdes pasi era mund të hyjë lehtësisht në trup.

nga VCG

nga VCG

4. Sipas mjekëve, të gjithë ata që shfaqin shenja të rrufës për më shumë se dy javë të drejtohen tek mjeku, pasi duhet menduar për sinozit. "Ndërrimi i klimës ndikon në shfaqjen e rrufës, që njihet si një nga shkaktarët e pezmatimit të mukozës së hundës dhe rrugëve të sipërme të frymëmarrjes, me pasojë dhe riakutizimin e simptomave të sinozitit", pohojnë mjekët otorino laringologë. Ky, sipas tyre, është edhe sinozoti më i përhapur dhe që haset rëndom tek pacientët e prekur nga kjo sëmundje.