Dialogu Kosovë-Serbi/ Vuçiç flet pas takimit me Lajçak dhe Escobar: Besoj në një zgjidhje me kompromis
2022-08-27 13:00:55

Mitrovicë, Kosovë, 1 gusht 2022(Foto:VCG)

Mitrovicë, Kosovë, 1 gusht 2022(Foto:VCG)

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pas takimit që zhvilloi më 25 gusht me të dërguarin e BE-së për dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, dhe përfaqësuesin special të SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, bëri të qartë se nuk do të heqë dorë nga interesat jetike kombëtare dhe shtetërore, e mbi të gjitha interesat dhe siguria e serbëve në Kosovë, shkruan RTSH.

 “Unë besoj në një zgjidhje kompromisi, asgjë nuk është e sigurt. Ne do të vazhdojmë bisedimet, besoj se në ditët në vijim do të mund të arrijmë një zgjidhje kompromisi, të paktën për një pjesë të vogël, pasi është e qartë se një zgjidhje e tillë nuk mund të arrihet fare për tavolinat dhe disa çështje madhore”, tha Vuçiç pas takimit me Miroslav Lajçak dhe Gabriel Escobar.

Presidenti serb, pas pjesës së dytë të bisedës me të dërguarin special të BE-së Miroslav Lajçak dhe të dërguarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, tha se asgjë nuk është e sigurt edhe për atë që ai shpreson dhe se shumë nevojiten garanci dhe shumë më tepër punë.