PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Lutfi Dervishi në Kinë
2014-01-22 11:17:58 CRI Komenti juaj Printoni

Në fundin e vitit të kaluar, gazetari i njohur Lutfi Dervishi vizitoi Kinën me ftesën e qeverisë kineze për të marrë pjesë në një seminar për çështjet e Kinës. Qëllimi i këtij seminari, i organizuar nga Akademia e Qeverisjes e Kinës, ishte njohja e gazetarëve të huaj direkt me Kinën. Personalitete të medies nga mbi 10 vende të Evropës Qendrore e Lindore duke përshirë Shqipëri morën pjesë në këtë seminar. Ata vizituan gjithashtu kompani kineze, seli të medive edhe shkëmbyen eksperienca me ekspertët kinezë.

Vizita e zotit Dervishi zgjati një javë dhe përveç kryeqytetit Pekin, ai vizitoi disa provinca të tjera për t'u njohur zhvillimin e Kinës. Nëpërmjet kësaj vizite, gazetarët nga Europa Qendrore dhe Lindore mësuan direkt për ekonominë, ushtrinë dhe zhvillimin shoqëror të Kinës.

Si një gazetar i njohur në Shqipëri, z. Dervishi ka mendimet e tij për raportimin zhvillimeve në Kinë. Ai theksoi se duhet të shtohen shkëmbimet midis gazetarëve të të dy vendeve.

Lidhur me vizitën e tij në Kinë z. Dervishi i dha një intervistë CRI - Shqip.

Me zhvillimin e Kinës, më shumë njerëz po interesohen për vendin aziatik. Shpresojmë që shumë njerëz duke përfshirë shqiptarët, do të vijnë në Kinë për t'u njohur direkt me vendin tonë dhe për të shtuar miqësinë e ndërsjellë. (Zhan Dian/ Çang Çuo)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China