PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
BE, nivel i lartë i inflacionit dhe papunësisë
2011-08-31 19:34:29 cri komenti juaj Printoni

Inflacioni dhe papunësia në vendet anëtare të Bashkimit Evropian vazhdon të qëndrojë në një nivel të lartë. Faktin e deklaron Eurostati në raportin e publikuar më 31 gusht.

Sipas statistikave, në muajin gusht, inflacioni në 17 vendet e Eurozonës arriti nivelin 2.5%, njësoj si në korrik. Ky është nivelin më i ulët në këtë zonë pas muajit shkurt.

Krahas kësaj, në muajin korrik, papunësia në Eurozonë u regjistrua 10%, pak më shumë se niveli i 27 vendeve anëtare të BE-së, që ishte 9.5%. Ndër to, Spanja shënoi nivelin 21.2%, që ishte më i larti. (Jiang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Voto tani, shijo falas më vonë

Brazili do të jetë qendra e botës për të gjithë adhuruesit e futbollit për 30 ditë. Si mendoni cila skuadër do të fitojë Botërorin 2014?
Pyetësor për dy sesionet vjetore të vitit 2014
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China