PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
FMN: Po shtohen rreziqet ndaj rritjes globale
2016-04-14 11:15:03 CRI Komenti juaj Printoni

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka paralajmëruar për një përsëritje të problemeve që ndodhën në tregje në fillim të këtij viti dhe për shtimin e rreziqeve ndaj rritjes globale.

Megjithatë, FMN-ja vlerësoi Kinën për masat e saj të ribalancimit ekonomik, duke paralajmëruar për rreziqet që vijnë nga kreditë e bizneseve.

Në Raportin e Stabilitetit Financiar Global të FMN-së të publikuar të mërkurën, vihet re se kërcënimet ndaj stabilitetit financiar global janë rritur gjatë gjashtë muajve të fundit për shkak të një numri faktorësh, siç janë rritja e ngadaltë ekonomike dhe shqetësimet mbi ekonominë kineze, si dhe rënia e besimit te politikat.

Por sipas këshilltarit financiar të FMN-së dhe drejtorit të Departamentit dhe Tregjeve Monetare dhe të Kapitaleve Jose Vinals, situata tani është dukshëm më e mirë. Megjithatë, Vinals paralajmëroi se duhet të bëhet më shumë për të shmangur një përsëritje të problemeve të tregut në të ardhmen.

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China