PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Takimi me Obamën: Xi flet për Detin Jugor, Korenë e Veriut dhe ekonominë
2016-04-01 10:00:36 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti i Kinës Xi Jinping tha të enjten në Uashington se vendi i tij nuk do të pranojë asnjë veprim që shkel sovranitetin dhe dëmton interesat e sigurisë nën petkun e lirisë së lundrimit.

Duke adresuar problemin e Detit të Kinës Jugore gjatë takimit me homologun amerikan Barack Obama, Xi nënvizoi se Pekini respekton lirinë e lundrimit dhe të fluturimit të vendeve të tjera sipas ligjit ndërkombëtar.

Në Uashington presidenti Xi Jinping takoi edhe presidenten e Koresë së Jugut Park Geun-hye. Gjatë takimit ai bëri thirrje për dialog për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve në Gadishullin Korean.

"Plana kineze është gati të zhvillojë përpjekje konstruktive për të rinisur dialogun brenda kornizës së bisedimeve gjashtëpalëshe," tha Xi.

Ndërsa për Korenë e Veriut udhëheqësi kinez u bëri thirrje të gjitha palëve për të zbatuar me rreptësi rezolutat e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

Në ditën e tij të parë në Uashington Xi foli edhe për gjendjen e ekonomisë globale. Ai tha se asnjë vend nuk duhet t'i stimulojë eksportet duke zhvlerësuar monedhën nën sfondin e rimëkëmbjes së ngadaltë ekonomike globale dhe turbullirave në tregjet financiare.

Xi nënvizoi se dy ekonomitë më të mëdha të botës duhet të forcojnë bashkëpunimin e politikave të tyre makroekonomike dhe së bashku të nxitin një ekonomi botërore më të fortë, më të qëndrueshme dhe me rritje të balancuar. (Leftion Peristeri)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China