PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Laboratori kozmik "Tiangong 1" bashkohet me sukses me anijen kozmike "Shenzhou 8"
2011-11-03 09:24:22 CRI Komenti juaj Printoni

Më 3 nëntor në mëngjes drejtori i përgjithshëm i Programit të Fluturimeve në Hapësirë me Kozmonaut të Kinës Chang Vanquan shpalli në qendrën e kontrollit në Pekin se është realizuar me sukses bashkimi i parë i laboratorit kozmik "Tiangong 1" me anijen kozmike "Shenzhou 8".
Kështu Kina është bërë vendi i tretë në botë që zotëron plotësisht dhe në mënyrë të pavarur teknologjinë e bashkimit në hapësirën ajrore pas ShBA-së dhe Rusisë.
Kina do të lëshojë në vitin 2012 edhe anijet kozmike "Shenzhou 9" e "Shenzhou 10", të cilat do të realizojnë edhe ato bashkimin në ajër me "Tiangong 1". Kryetari i shtetit i Kinës Hu Jintao, që ndodhej për vizitë jashtë vendit, dërgoi një telegram urimi për kryerjen e suksesshme të misionit të bashkimit të "Tiangong 1" me "Shenzhou 8". (Vera)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China