PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Kinë: Gati lëshimi i anijes kozmike "SZ-8"
2011-10-29 20:56:03 cri komenti juaj Printoni

Anija kozmike kineze "Shenzhou nr.8" (SZ-8) është gati të lëshohet në hapësirë.

Të shtunë në Qendrën e Lëshimit të Satelitëve, Jiuquan, u zhvilluan provat e përgjithshme. Rezultoi se sistemet e ndryshme funksionojnë normalisht dhe janë të gatshme për lëshimin e anijes.

Sipas planit, anija kozmike "SZ-8" do të lëshohet në fillim të nëntorit. Ajo do t'i bashkohet në kozmos modulit laboratorik kozmik "Tiangong-1". (Wang Lei)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China