PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Laboratori hapësinor "Tian Gong Nr.1" ndryshon orbitë
2011-09-30 19:32:00 cri komenti juaj Printoni
Më 30 shtator, laboratori hapësinor "Tian Gong Nr.1", që është laboratori i parë i këtij lloji i Kinës, ndryshoi me sukses orbitën dhe lartësia e tij nga toka varjon nga 346 - 355 kilometra.

Qëllimi i ndryshimit të orbitës është që ky laborator të ngrihet nga orbita fillestare në formën eliptike në orbitën në formë ovale për të lehtësuar takimin dhe bashkimin me anijen kozmike "Shenzhou Nr. 8". (Du)

Mrekulli
Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China