PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"

Producent:Wang Gengnian 

Sponsor të përgjithshëm: Xing Bo , Chen Yulin

Sponsor: Qu Ning , Huang Wenhua

Regjisore :Zhang Zhuo , Cao Xuan , Chen Chao

Ata janë pionierët,

Ata janë udhë ndërtuesit e miqësisë kino-shqiptare,

Hapet ditari i rinisë me historitë e atyre viteve.

Kushtuar 65 vjetorit të vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kinës dhe Shqipërisë.

               KOMENTI IM
Nga përdoruesit e uebsajtit CRI.CN
Niko Simaku: E kam jetuar ate kohe. Ishin te ndershem ne ndjenjat e tyre.

Shefki Corja: Une kujtoj ate kohe. Perse duhej prishja e marredhenieve tregtare per ate moment?

Mirela Muco:im ate thoshte se ishin specialiste te mire kineze dhe bashkepunues.

Foto Kokthi: faleminderi polikron qe ma dergove.

Clirim Hoxha:Ishte prishja e marredhenieve me Kinen, pikerisht ne momentin kur Kina po hidhte hapa gjigante zhvillimi.më tepër<<

Filmi

Nga FACEBOOK<<
Miri Alla-----Gjithçka që ne kemi sot janë ato që janë ndërtuar në atë kohë falë Kinës ,është injorancë për ata persona që flasin keq për Kinën.. Po të mos kishte qenë për Kinën edhe sot pa drita do ishim...

Aljosha Doko-----Nuk me kujtohet viti por kontribuesi përvojës televizive apo radiofonike për vendin tonë ka qenë dikur edhe kinezi CAN PAO Y , i cili vdiq gjatë punës për montimin e njerës prej antenave shqiptare të transmetimit të valëve .....respekt për këta njerëz dhe popullin kinez .

Ylli Lalo-------Mesa mbajmë mend, mirë kemi kaluar. Ata kanë qenë njerëz të dashur, korrekt.

Ebro Vokshi------- Mirënjohje Shtetit e Popullit Kinez për ndihmën e jashtëzakonshme që ka dhënë për Popullin Shqiptar.

Muhamed Tabaku-----Gjërat duhen gjykuar në konteksin e kohës kur janë zhvilluar, por një e vërtetë është se kinezët janë ata që ndryshuan pamjen e vendit tonë në shumë fusha të jetës.më tepër<<

Kujtojmë, për të mos harruar
Përmbajtja e episodeve
• Me udhëtimin e të rinjve
Gjatë mbi 10 vjetëve që punoj me gjuhën shqipe, vërej se shumë të rinj nuk e njohin apo kuptojnë atë kohë. Në këtë dokumentar, ne kemi intervistuar shumë specialistë që sot janë në një moshë të madhe. Nëse dikush nuk i kujton këta njerëz, ndoshta me kalimin e kohës, ata do të humbin. Por nëse ka një shënim, një kujtim, ne mund trashëgojmë punën e tyre, përndryshe s'mund të hulumtime në të ardhmen...
• Miqësia me Shqipërinë
Në vitet 60' e 70' të shekullit të kaluar, shumë teknikë të rinj kinezë shkuan në Shqipëri për ta ndihmuar këtë vend të zhvillojë sektorë të ndryshëm. Atë kohë, Shqipëria ndodhej në etapën e ndërtimit, ku sektori i prodhimit të çelikut ishte domosdoshëm për zhvillimin e industrisë shumë të dobët. Shumë inxhinierë të rinj kinezë të metalurgjisë shkuan në Shqipëri për të marrë pjesë në ndërtimin e kombinatit të çelikut....
• Fillimi i rrugëtimit të ri
Për shkaqe politike, marrëdhëniet Kinë-Shqipëri po përballeshin me një sfidë të rreptë dhe teknikët e të dy vendeve ende vazhdonin punën në mënyrë serioze. Ajo që ndodhi më pas ishte një befasi. Cao Songqing ishte përgjegjës për menaxhimin e pajisjeve në kompleksin metalurgjik të Elbasanit. Ai kishte planifikuar një pushim në Kinë, duke shpresuar që të kthehej sërish në Shqipëri me më shumë njohuri profesionale. Por kërkesa e tij nuk u miratua...
Sekuenca filmike
Link

Pyetjet tuaja për kryeministrin Edi Rama

Kina dhe Europa Qendrore e Lindore
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China