Tim Cahill, ambasadori i katërt i Kupës së Botës të Katarit 2022

2020-02-11 15:08:41 CRI Komenti juaj Printoni

Ish-sulmuesi australian Tim Cahill është emëruar si një ambasador zyrtar për Kupën e Botës të FIFA-s 2022 në Katar.

Cahill, i cili ka luajtur në katër Kupa Bote, është ish-futbollisti i fundit i njohur që është bërë ambasador i turneut, pas një numri superyjesh të futbollit.

"Është një kënaqësi absolute. Të rreshtohesh me tre nga superyjet më të mëdhenj në botë, si Xavi, Eto'o dhe Cafu, është një privilegj, por të emërohesh një nga ambasadorët është e mahnitshme, sepse marrëdhënia ime me Katarin ka mbaruar prej një dekade. Dhe tani që ajo është bërë zyrtare, edhe pse kam qenë një pjesë e madhe e kësaj për një kohë të gjatë, është një privilegj," u shpreh Cahill-i.

40-vjeçari ka hapur një klinikë stërvitore për futbollistët e rinj në Doha.

Cahill e filloi karrierën profesionale në Angli dhe ka luajtur edhe në Kinë gjatë karrierës së vet.

Mrekulli
Lajmet Kryesore