Gong Li, mbretëresha e kinematografisë kineze

2018-11-30 15:06:09 CRI Komenti juaj Printoni

Aktorja kineze Gong Li u lind më 31 dhjetor 1965 në Shenyang të provincës Liaoning. Ajo ishte më e vogla ndër pesë fëmijët. Babai i saj ishte profesor i ekonomisë, ndërsa nëna mësuese. Ajo u rrit në Jinan, në kryeqendrën e provincës Shandong.

Ajo u pranua në vitin 1985 në Fakultetin e Aktrimit të Institutit Qendror Dramaturgjik. Në vitin e dytë të institutit, ajo u zgjodh nga regjisori Zhang Yimou për të luajtur në filmin "Sorgumi i kuq" personazhin kryesor Jiu Er. Ky rol i saj u dha spektatorëve freski, duke mishëruar edhe potencialin e kësaj aktoreje.

Ndër aktoret me famë botërore, ajo që ka fituar shumë çmime dhe që është quajtur nga adhuruesit perëndimorë të filmave si "femra më e bukur lindore në botë" është pikërisht Gong Li. Në vitin 2006, ajo u votua si gruaja më e bukur në Kinë.

Mjeshtëria e interpretimit të Gong Li-së ka arritur kulmin në filmin e regjisorit Zhang Yimou në vitin 1992 "Historia e Chiu Ju-së". Historia e personazhit të luajtur nga kjo aktore preku thellë spektatorët. Me këtë rol, Gong Li fitoi çmimet e aktores më të mirë në festivalet kinematografike "Gjeli i artë" dhe "Njëqind lule", si edhe çmimin e aktores më të mirë në festivalin ndërkombëtar kinematografik në Venecia të Italisë. Ky ishte çmimi i parë ndërkombëtar i fituar prej një aktoreje nga pjesa kontinentale e Kinës.

Filma të tjerë të rëndësishëm përfshijë "Ju Dou" (1990), "Raise the Red Lantern" (1991), 2046 (2004) dhe "Miami Vice" (2006).

Gjatë disa viteve pas debutimit të saj në filmin "Sorgumi i kuq" në vitin 1986, Gong mori brohoritje ndërkombëtare për rolet e saj në disa filma të tjerë të regjisorit të njohur Zhang Yimou. Ajo luajti në filmin "Ju Dou" në vitin 1990; performanca e saj në filmin "Fenerët e Kuq" u nominua për Oskar në vitin 1991 dhe ishte në qendër të vëmendjes ndërkombëtare.

Sipas revistës "Asiaweek" ajo u quajt si "një nga yjet më të bukura të kinematografisë botërore dhe një rikthim elegant në epokën e artë të Hollivudit".

Në shumë prej filmave të saj të hershëm, Gong përfaqëson një viktimë tragjike dhe një shpirt të keqtrajtuar (fizikisht apo emocionalisht), duke u përpjekur të çlirohet nga një labirint i pamundur i korrupsionit, dhunës dhe shtypjes.

Në filmat "Fenerët e Kuq" dhe "Shanghai Triad" (1995), një element tragjik shtesë i shtohet asaj. Ajo pa dashje bëhet ekzekutuese e viktimave të reja të pafajshme, duke e bërë të kuptojë se ka ndihmuar sistemin e errët cinik.

Në vitin 1993, ajo mori një çmim "New York Film Critics Circle" për rolin e saj në filmin "Lamtumirë Konkubina ime " në vitin 1993. Drejtuar nga regjisori i njohur kinez Chen Kaige, filmi ishte roli i saj i parë i madh me një regjisor tjetër përveç regjisorit Zhang Yimou. Në të njëjtin vit, ajo u nderua me "Berlinale Camera" në Festivalin e 43-të të Filmit Ndërkombëtar të Berlinit.

Në qershor të vitit 1998, Gong Li u dekurua me Urdhrin "Oficere e Nderit në Art dhe Kulturë" të Francës. Dy vjet më vonë, ajo u ftua nga Festivali i Filmit të Berlinit për të qenë kryetare e jurisë ndërkombëtare për 50- vjetorin e festivalit (në shkurtin e vitit 2001).

Gong fitoi çmimin e saj të dytë ndërkombëtar si aktorja më e mirë për performancën e saj si një nënë e vetme e mjerë në filmin "Breaking the Silence" (2000) në Festivalin e Filmit të Montrealit, me regji të Sun Zhou. Më vonë në vitin 2002 ajo u ftua të drejtojë Festivalin e Filmit të Venecia-s.

Në fillim të viteve 2000, Gong luajti gjithashtu në dy filma me regji të Wong Kar-wai, "2046" dhe "Eros" (të dyja në vitin 2004). Ajo mori pjesë në Festivalin e Filmit në Kanë atë vit, ku u nderua me Trofeun e Festivalit për kontributin e saj në film.

Pavarësisht popullaritetit të saj, Gong shmangu Hollywoodin për vite me radhë, për shkak të gjuhës angleze. Ajo bëri debutimin e saj të parë në anglisht në vitin 2005 kur luajti si Hatsumomo në filmin "Kujtimet e një Geishe", ku luajti përkrah Zhang Ziyi.

Performanca e saj pati kritika pozitive. Rolet e saj të tjera në anglisht janë në filmin "Miami Vice" në vitin 2006 dhe "Hannibal Rising" në vitin 2007.

Në vitin 2014, Gong u bë kryetare e jurisë në Festivalin e 17-të Ndërkombëtar të Filmit të Shangait. Më vonë në të njëjtin vit, ajo ribashkëpunoi me Zhang Yimou në filmin "Coming Home". Ky film ishte bashkëpunimi i tyre i parë që nga viti 2006.

Në vitin 2018, Gong u hodh në dramën e periudhës Lou Ye "Saturday Fiction", ku luan rolin e një agjenteje. Atë vit, ajo u përzgjodh edhe për dublimin e filmit të animuar të vitit 1998 "Mulan".

Bukuria e Gong Li-së është e padiskutueshme, por përtej bukurisë, ajo është edhe një aktore e shkëlqyer me një personalitet të madh.

"Nuk mendoj se për një femër mjafton vetëm bukuria. Ajo duhet të ketë rolin dhe vlerën në komunitet. Nëse nuk do të jetë e aftë për të dhënë kontributin e saj, atëherë ajo do të thahet. Kështu që mendoj se bukuria nuk është gjithçka për një femër. Vetbesimi im ka ardhur nga veprat dhe puna."

Një aktore e shkëlqyer, Gong Li ka qenë pjesë e shumë roleve klasike që nuk harrohen lehtë në historinë kinematografike. Ajo fitoi shumë çmime, u bë aktorja e dytë në histori që merr çmimin "Palma e Artë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Kanës, çmimin "Ariu i Artë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Berlinit dhe çmimin "Luani i Artë" në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit të Venecia-s. Ajo është gjithashtu kinezja e parë që zgjidhet për jurinë e tre festivaleve kryesore të filmit.

Partneri i saj, regjisori i njohur Zhang Yimou tha: "Talenti i saj është dhuratë nga Zoti, një aktore me talent unik."

Ndërsa mediat e huaja e vlerësojnë Gong Li-në si "grua simboli e Lindjes"

Në vitet 1990 shumë perëndimorë që flisnin për Kinën përmendnin tri gjëra: Sheshin Tiananmen, Muri i Madh dhe Gong Li. Ajo është një simbol i grave kineze, jo vetëm në atë kohë, por edhe sot. Në rrjetet sociale kineze, fansat e kanë quajtur "Mbretëresha Gong", për të shprehur admirim për mjeshtrinë e saj kinematografike.

Mrekulli
Lajmet Kryesore