Trupat nigeriane shkatërrojnë bazën e Boko Haram-it

2020-05-21 21:46:24 CRI Komenti juaj Printoni

Trupat nigeriane kanë shkatërruar një bazë logjistike të militantëve të Boko Haram-it gjatë një sulmi në rajonin verilindor të vendit.

Zyrtarët e mbrojtjes thanë se baza e logjistikës në afërsi të pyllit Sambisa shërbeu gjithashtu si një kamp trainimi.

Kryengritja e dhunshme mbi një dekadë e Boko Haramit-it ka përbërë një kërcënim të madh të sigurisë për Nigerinë dhe vendet fqinje të saj, duke shkaktuar mijëra viktima dhe shpërnguljen e miliona njerëzve që nga viti 2009. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore