Universiteti Johns Hopkins: ShBA-ja bëhet vendi me numri më të lartë të rasteve me COVID-19

2020-03-27 20:41:44 CRI Komenti juaj Printoni

Universiteti Johns Hopkins njoftoi se në ShBA numërohen mbi 85 mijë raste të konfirmuara me COVID-19. Sipas Universitetit, numri i të infektuarve në ShBA ka lënë pas Kinës, duke u bërë vendi më i prekur me COVID-19 në botë.

Italia ka regjistruar mbi 6100 raste të reja në 24 orët e fundit, rritja më e madhe në pesë ditët e fundit.

Më poshtë jepen përditësimet më të fundit mbi rastet e konfirmuara në vendet më të goditura në botë me COVID-19 nga Qendra për Shkencë dhe Inxhinieri e Sistemeve në Universitetin Johns Hopkins.

Vendi                Rastet e Konfirmuara

Bota                  537,808

ShBA-ja            85,991

Kina                   81,828

Italia                   80,589

Spanja                57,786

Gjermania            47,278

Franca                 29,567

Irani                     29,406

Zvicra                  11,811

Britania                11,813

Koreja e Jugut      9,332

Stacioni Qendror i Nju Jorkut me shumë pak njerëz (26 mars)

Mrekulli
Lajmet Kryesore