OKB-ja akordon 2 miliardë USD për përgjigje humanitare kundër COVID-19

2020-03-26 18:13:01 CRI Komenti juaj Printoni

Shefi i OKB-së, Antonio Guterres ka nisur një plan 2 miliardë dollarësh amerikanë për përgjigje humanitare botërore për të luftuar COVID-19 në disa nga vendet më të rrezikuara në botë.

Plani do të zbatohet nga agjencitë e OKB dhe organizatat joqeveritare ndërkombëtare do të luajnë një rol të drejtpërdrejtë në përgjigje.

Guterres tha se bota përballet me një kërcënim të paprecedentë pasi COVID-19 ka përfshirë me shpejtësi globin. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore