Aerostati pluskues i prodhimit kinez arrin lartësi rekord

2019-05-24 10:05:15 CRI Komenti juaj Printoni

Aerostati pluskues "Jimu Nr. 1" i prodhuar nga Kina shënoi rekord të ri botëror, duke arritur lartësinë prej 7000 metrash në liqenin Namtso, që është liqeni i dytë më i madh në Xizang (Tibet).

"Jimu Nr.1" ka një vëllim 2 300 metra kubë dhe përmban instrumente të ndryshme për t'i ndihmuar studiuesit që të shikojnë ndryshimet klimatike në rrafshnaltën Qinghai-Tibet.

Ekipi thotë se parashikohet që aerostati ta kalojë lartësinë e malit Qomolangma (Everest) në të ardhmen. (Çang Çuo)

Mrekulli
Lajmet Kryesore