Xi Jinping-u uron Michael Higgins-in për rizgjedhjen si president i Irlandës

2018-11-09 20:23:14 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti kinez Xi Jinping e ka përgëzuar Michael Higgins-in për rizgjedhjen si president i Republikës së Irlandës.

Në mesazhin e tij të urimit, Xi tha se Kina i kushton rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve mes dy vendeve.

Ai shtoi se është i gatshëm të punojë me presidentin Higgins për të nxitur më tej zhvillimin e qëndrueshëm dhe të shëndetshëm të partneritetit strategjik dypalësh, me përfitim për të dy popujt.

Vitin e ardhshëm është 40-vjetori i vendosjes së marrëdhënieve diplomatike midis Kinës dhe Irlandës.

Mrekulli
Lajmet Kryesore