Xi, thirrje që Kina të bëhet lider botëror në shkencë dhe teknologji

2018-05-29 09:53:59 CRI Komenti juaj Printoni

Presidenti i Kinës Xi Jinping bëri thirrje për shtimin e përpjekjeve që synojnë shndërrimin e vendit në lider botëror në shkencë dhe teknologji.

Ai i tha këto në një konferencë vjetore të anëtarëve të Akademisë Kineze të Shkencave dhe Akademisë Kineze të Inxhinierisë.

Si pjesë e fjalimit të tij, Xi Jinping kërkoi në veçanti që stafi i fushës së shkencës dhe teknologjisë në vend të synojë arritjen e majave në këta dy sektorë, duke theksuar se ata duhet të shërbejnë si udhërrëfyes për drejtimin e zhvillimit shkencor dhe teknologjik. (Albana)

Mrekulli
Lajmet Kryesore