Video/  Qingdao, qytet i burkur bregdetar i Kinës

2018-05-28 16:43:53 CRI Komenti juaj Printoni

Anëtari i Këshillit të Shtetit dhe ministri i Jashtëm i Kinës, Wang Yi tha të hënën në një konferencë shtypi për mediet kineze dhe të huaja se nga 9 deri më 10 qershor do të zhvillohet në Qingdao të Kinës Lindore mbledhja e 18-të e Këshillit të Krerëve të Vendeve të OBSh-së. Presidenti i Kinës Xi Jinping do të drejtojë këtë mbledhje dhe aktivitetet e tjera në kuadër të saj.

Në mbledhje do të marrin pjesë krerët e vendeve anëtare dhe të vendeve vëzhguese të OBSh-së, si edhe drejtuesit e organizatave ndërkombëtare.

Qingdao, qytet bregdetar në provincën Shandong të Kinës Lindore, do të terheqë vëmendjen e botës. Sot, le të shohim pamje të këtij qyteti, ku do të zhvillohet mbledhja e Këshillit të Krerëve të Vendeve të OBSh-së.

Mrekulli
Lajmet Kryesore