Maqedonia zgjat gjendjen e emergjencës për të parandaluar fluksin e mundshëm të emigrantëve

2018-05-17 09:44:51 CRI Komenti juaj Printoni

Autoritetet maqedonase kanë shpallur planet për të zgjatur gjendjen e emergjencës deri në fund të këtij viti në kufirin verior dhe jugor të vendit, me qëllim që të parandalojnë hyrjen e një fluksi të mundshëm emigrantësh.

Gjatë disa muajve të fundit, numri i atyre që përpiqen të kalojnë kufirin e Maqedonisë është rritur.

Maqedonia shpalli për herë të parë "gjendjen e emergjencës" në mes të vitit 2015, për shkak se fluksit të madh të emigrantëve në atë kohë.

Maqedonia ndodhet në veri të Greqisë dhe është një ndër rrugët që ndjekin emigrantët që përpiqenin të futën në Europë. (Fang Xiaoyu)

Mrekulli
Lajmet Kryesore