Kevin Rudd: Kina, arritje të spikatur në zhdukjen e varfërisë gjatë 40 vjetëve

2018-04-16 10:24:11 CRI Komenti juaj Printoni

Ish-kryeministri i Australisë dhe drejtor i Institutit të Politikave Shoqërore për Azinë me qendër në Nju-Jork, Kevin Rudd, tha të shtunën se rezultatet e arritura nga Kina gjatë 40 vjetëve të Reformës dhe të Hapjes janë shumë të spikatura. Sipas tij, arritja më e madhe është që miliona veta në Kinë kanë dalë nga varfëria.

Rudd vuri në dukje se zhdukja e varfërisë është një punë të vështirë. Gjatë 40 vjetëve të Reformës dhe të Hapjes, mbi 700 milionë kinezë dolën nga varfëria. Sipas ish-kreut të qeverisë australiane, ky është rezultati më i spikatur i Reformës dhe i Hapjes dhe çdo kinez duhet të ndihet krenar për këtë. (Çang Çuo)

Mrekulli
Lajmet Kryesore