Kryeministri kinez e vë theksin te rëndësia e garantimit të punësimit

2018-03-20 13:09:47 CRI Komenti juaj Printoni

Kryeministri kinez Li Keqiang u shpreh të martën në Pekin se problemi i punësimit është një çështje shumë e rëndësishme për çdo familje, prandaj pushteti i niveleve të ndryshme duhet t'i kushtojë vëmendje të madhe.

Li Keqiang vuri në dukje se sivjet numri i fuqisë së re punëtore në qytete parashikohet të jetë 15-16 milionë. Objekti i punësimit sivjet është garantimi i 11 milionë vendeve të reja të punës dhe do të bëhen përpjekje për të krijuar 13 milionë vende të reja pune. Sivjet do të realizohet transferimi i 3-4 milionë punëtorëve nga fshati në qytet.

Kreu i qeverisë kineze vuri në dukje gjithashtu se sivjet do të diplomohen 8.2 milionë studentë, duke shënuar shifër rekord, kurse 5 milionë nxënës do të përfundojnë arsimin profesional. Li Keqiang theksoi se nuk do të lejohet asnjë familje që të mos ketë të paktën një njeri të punësuar. (Xu Guang)

Mrekulli
Lajmet Kryesore