Dyqani "duty-free" në aeroportin e SHBA-së pranon pagesat me "Alipay" dhe "WeChat"

2018-03-13 09:39:32 CRI Komenti juaj Printoni

Tani, dyqani "International Shoppes", dyqan pa taksa në aeroportin e SHBA-së, pranon pagesat elektronike me telefonin celular nga platformat kineze "Alipay" dhe "WeChat" për të tërhequr sa më shumë turistë nga Kina.

Alipay, pjesë e gjigantit të tregtisë në internet "Alibaba" dhe "WeChat Pay" e gjigantit kinez të teknologjisë "Tencent", janë dy format më të njohura të pagesave përmes celularit në Kinë.

Platforma "Alipay" ka 540 milionë përdorues, ndërsa WeChat ka 650 milionë. Së bashku këto dy platforma mbulojnë më shumë se 92% të tregut kinez. (Zhan Dian)

Mrekulli
Lajmet Kryesore