Aeroplani i madh kinez i udhëtarëve kryen fluturimin e dytë provë

2017-09-28 20:28:55 CRI Komenti juaj Printoni

Aeroplani i madh kinez i udhëtarëve, C919, ka përfunduar fluturimin e dytë të vet provë në Shangai.

Aeroplani u ngjit në një lartësi prej 3 000 metrash. I gjithë procesi zgjati dy orë e 46 minuta, dy herë më shumë se fluturimi i parë i aeroplanit në maj.

Aeroplani C919, me një rreze fluturimi prej 4 075 kilometrash, është i krahasueshëm me variantin e përmirësuar të "Airbus 320" dhe brezin e ri të "Boeing 737".

Mrekulli