Koreja e Veriut kërcënon Uashingtonin pas sanksioneve të reja

2017-09-13 09:56:19 CRI Komenti juaj Printoni

Koreja e Veriut kërcënoi sërish ShBA-në se do ta paguajë vendimin për sanksioneve të reja ndaj Penianit. I dërguari i Penianit në OKB, Han Tae Song, akuzoi Uashingtonin se po kërkon të shkojë drejt përballjes politike, ekonomike dhe ushtarake.

Gjatë një sesioni të Konferencës së OKB-së për Çarmatimin, ai tha se vendi i tij e kundërshton me forcë "qëllimin dashakeqës" të Uashingtonit, i cili kërkon të "gjunjëzojë" Korenë e Veriut.

"Ashpërsimi i sanksioneve kundër vendit tim është një manifestim ekstrem i qëllimit të SHBA-së për të eliminuar ideologjinë, sistemin shoqëror të Koresë së Veriut dhe popullin e saj me çdo kusht. Në vend që të bënte zgjidhjen e duhur me një analizë racionale mbi situatën në tërësi, regjimi i Uashingtonit synoi konfrontimin politik, ekonomik dhe ushtarak. Peniani dënon me forcë këto sanksione dhe hedh poshtë rezolutën e paligjshme të Këshillit të Sigurimit të OKB-së."

Në të njëjtën ditë, ambasadori koreanoverior në Rusi u zotua se vendi i tij do të marrë masa kundër sanksioneve të reja për ta "zhytur" SHBA-në në "situatën më të vështirë" në historinë e saj.

Mrekulli
Lajmet Kryesore