PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
 • Fillimi i pranverës, termi i parë i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Sipas kalendarit bujqësor kinez, një vit ka 24 faza stinore dhe çdo fazë ka termin e saj të fiksuar. Këto "faza stinore" simbolizojnë ndryshimin e klimës, sasinë e reshjeve, kohën e brymës dhe dukuri të tjera natyrore...
 • "Uji i shiut", termi i dytë i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Uji i shiut" është faza e dytë stinore pas "Fillimit të pranverës". Kjo fazë stinore, që bie më 18, 19 ose 20 shkurt sipas kalendarit ndërkombëtar, pasqyron fillimin e rënies së shiut. Dita e "Ujit të shiut" në vitin 2009 bie më 18 shkurt...
 • "Zgjimi i insekteve", termi i tretë i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Zgjimi i insekteve" është faza e 3-të stinore pas "Ujit të shiut". Kjo fazë stinore bie më 5, 6, ose 7 mars...
 • "Sanatadita e pranverës", termi i 4-t i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Sanatadita e pranverës" (që njihet ndryshe edhe si ekuinoksi i pranverës) është e 4-ta nga 24 fazat stinore sipas kalendarit hënor kinez...
 • "Shkëlqimi i pastër", termi i 5-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Në librin e lashtë kinez, prejardhja e kësaj faze përshkruhet me këto fjalë: "Të gjitha qeniet rriten, koha është e pastër dhe e ndritshme...
 • "Shiu i drithit", termi i 6-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Lidhur me "Shiun e drithit", në Kinë është e përhapur një fjalë e urtë, që thotë se "shiu favorizon rritjen e qindra drithërave"...
 • "Fillimi i verës", termi i 7-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Një proverb kinez thotë se "Nëse nuk bie shi në ditën e 'Fillimit të verës', thatësira do të vazhdojë derisa të thahet gruri"...
 • "Nisja e mbushjes së drithërave", termi i 8-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • në fazën stinore "Nisja e mbushjes së drithërave" ka 3 aktivitete fenologjike: gjethet dhe degët e maruleve rriten të shëndetshme; disa bimë barishtore që pëlqejnë motin e vrenjtur, fillojnë të thahen nën diellin e fortë...
 • "Kokrra në halë", termi i 9-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Për shumicën e krahinave kineze, veçanërisht për Kinënpjesën veriore të vendit, "Kokrra në halë" është faza periudha më e zënë ngarkuar e vitit për fshatarët brenda një viti...
 • "Solstici i verës", termi i 10-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Solstici i verës" është jo vetëm kufiri specifik i ndryshimit të gjatësisë së ditës dhe të natës, por edhe pika e fillimit të verës me vapë. Një shprehje kineze thotë se "Periudha më e nxehtë...
 • "Nxehtësia e vogël", termi i 11-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Sipas almanakut të lashtë kinez, temperatura rritet shkallë-shkallë, nga nxehtësia e vogël deri në nxehtësinë e madhe. Ndër 24 fazat stinore, 3 janë quajtur me fjalën "nxehtësi"...
 • "Nxehtësia e madhe", termi i 12-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Nxehtësia e madhe" është përsëri periudha kur bimët bujqësore rriten më shpejt. Për shumicën e krahinave kineze, kjo është faza me ndriçimin e diellit...
 • "Fillimi i vjeshtës", termi i 13-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Fillimi i vjeshtës" bie zakonisht zakonisht më 7, 8 ose 9 gusht sipas kalendarit ndërkombëtar. Në vitin 2009, ky term është më 8 gusht. "Fillimi i vjeshtës" përfaqëson ndryshimin e stinëve, ai simbolizon që vera e nxehtë do të përfundojë shumë shpejt dhe vjeshta e freskët do të vijë...
 • "Përfundimi i nxehtësisë", termi i 14-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Në lashtësi, tri gjëra ishin shenja treguese të fazës stinore "Përfundimi i nxehtësisë": shqiponja që fillonte të gjuante me shumicë shpendë trupvegjël; fishkja e pjesës më të madhe të luleve dhe pjekja e drithërave të vjeshtës, si e melit, orizit, sorgumit...
 • "Vesa e bardhë", termi i 15-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • Pas "Vesës së bardhë", sasia e reshjeve në zonat veriore të Kinës pakësohet dukshëm. Moti në këtë fazë stinore karakterizohet nga "qielli i kaltër, ajri i freskët, retë e rralla dhe era e lehtë"...
 • "Sanatadita e vjeshtës", i 16-ti ndër termat e 24 fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • Meqë Kina ndodhet në hemisferën veriore, pas "Sanataditës së vjeshtës", rrezatimi pingul i diellit lëviz drejt jugut, prandaj në shumicën e krahinave kineze rrezet pingule diellore pakësohen...
 • "Vesa e ftohtë", termi i 17-të i 24 fazave stinore sipas kalendarit bujqësor kinez

 • "Vesa e ftohtë" bie zakonisht më 8 ose 9 tetor dhe sivjet ishte më 8 tetor. Në programin e mëparshëm kemi folur për fazën stinore "Vesa e bardhë"...
 • "Rënia e brymës", termi i 18-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • "Rënia e brymës" qëllon zakonisht më 23 ose 24 tetor sipas kalendarit ndërkombëtar dhe në vitin 2009 ishte më 23 tetor. "Rënia e brymës"...
 • "Fillimi i dimrit", termi i 19-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • "Fillimi i dimrit" është faza e parë stinore e dimrit sipas kalendarit bujqësor kinez. Kjo fazë fillon nga 7 ose 8 nëntori dhe përfundon më 22 ose 23 nëntor..
 • "Dëbora e imët", termi i 20-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • "Dëbora e imët", që fillon nga 22 ose 23 nëntori dhe përfundon më 6, 7 ose 8 dhjetor sipas kalendarit ndërkombëtar, është faza e parë që ka lidhje me dëborë...
 • "Dëbora e madhe", termi i i 21-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • Termi "Dëbora e madhe" bie zakonisht më 7 ose 8 dhjetor sipas kalendarit ndërkombëtar dhe në vitin 2009 ra më 7 dhjetor. Në librin e lashtë kinez...
 • "Solstici i dimrit", termi i 22-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • Para mbi 2500 vjetësh, në bazë të vrojtimit të Diellit, Kina përcaktoi ditën e "Solsticit të dimrit", që u bë termi i përcaktuar më herët ndër 24 fazat stinore...
 • "Ftohtësia e vogël", termi i 23-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • "Ftohtësia e vogël" ndodhet më 5 ose 6 janar sipas kalendarit ndërkombëtar dhe sivjet (viti 2010) bie më 5 janar. Ashtu si "Ftohtësia e madhe", "Nxehtësia e vogël", "Nxehtësia e madhe"...
 • "Ftohtësia e madhe", termi i 24-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor

 • "Ftohtësia e madhe" bie zakonisht afër datës 20 janar dhe sivjet (2010) rastisi pikërisht më 20 janar. Sipas vrojtimeve meteorologjike...

  More>>
  China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
  16A Shijingshan Road, Beijing, China