PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
"Ftohtësia e madhe", termi i 24-të i fazave stinore sipas kalendarit bujqësor
2012-01-10 12:52:49 cri komenti juaj Printoni
"Ftohtësia e madhe" bie zakonisht afër datës 20 janar dhe sivjet (2010) rastisi pikërisht më 20 janar. Sipas vrojtimeve meteorologjike vitet e fundit, në shumicën e krahinave kineze "Ftohtësia e vogël" është më e ftohtë se "Ftohtësia e madhe". Ndërsa në disa vite të veçanta dhe për një pjesë rajonesh bregdetare, temperatura më e ulët qëllon në fazën "Ftohtësia e madhe". Gjatë kësaj periudhe, në shumicën e viseve të Kinës Jugore temperatura mesatare është nga 6 deri në 8 gradë, një gradë më e lartë se në "Ftohtësinë e vogël". Një proverb thotë se "Gjatë fazave 'Ftohtësia e vogël' dhe 'Ftohtësia e madhe', mbrohu nga të ftohtët". Ky proverb tregon se edhe "Ftohtësia e madhe" është një periudhë e ftohtë e vitit. Prandaj duhet të vazhdojmë punët e mbrojtjes së produkteve bujqësore nga i ftohti, veçanërisht të mbrojtjes së kafshëve shtëpiake gjatë dimrit.

Në një vjershë klasike thuhet se "Edhe një vit tjetër përfundon në mes të fishekzjarrëve". Viti i Ri Kinez, që quhet edhe Festa e Pranverës, bie shpeshherë në fazën "Ftohtësia e madhe". Siç kemi thënë edhe më parë, meqë Kina është vend me territor të gjerë, moti në viset e ndryshme të saj ndryshon shumë. Gjatë ditëve të Festës së Pranverës, ndërsa banorët në qytetin Harbin të Kinës Verilindore admirojnë fenerët e akullit, qytetarët e Guangzhout të Kinës Jugore janë duke vizituar tregun e luleve të freskëta.

"Ftohtësia e madhe" është e fundit ndër 24 fazat stinore. Megjithëse temperatura është e ulët, kjo fazë i afrohet më tej pranverës. Në këtë kohë kinezët fillojnë të ruajnë ushqime në shëllirë dhe blejnë mallra të ndryshme për të festuar Vitin e Ri Kinez. Gjatë "Ftohtësisë së madhe" ka një festë tjetër shumë të rëndësishme për Kinën Veriore, e cila quhet "Laba" dhe kremtohet në ditën e 8-të të muajit të 12-të sipas kalendarit bujqësor. Në këtë ditë kinezët përdorin kokrra drithërash të ndryshme, kikirikë, gështenja, hide të kuqe, fara lotusi etj. për të bërë një lloj çorbe të shijshme, që quhet çorba e "Laba"-s. Ky është ushqimi kryesor në këtë ditë feste.

Dimri është koha e fjetjes së disa qenieve të gjalla dhe në këtë kohë metabolizmi i organizmit të njeriut është i ngadalshëm, prandaj duhet të flemë më herët, të ngrihemi më vonë, të mos jemi shumë të zënë me punë dhe të shmangim shqetësimin e zemërimin. "Ftohtësia e madhe" është termi i fundit i gjithë vitit dhe i gjashtë termave të fazave stinore të dimrit. Meqë moti në këtë fazë është shumë i ftohtë, pika kryesore e ruajtjes së shëndetit është "fshehja", e cila do të thotë që njeriu të kontrollojë aktivitetet e veta shpirtërore, të ruajë qetësinë shpirtërore dhe të fshehë ndjenjat e veta e të mos i shprehë lehtazi ato. Këto veprime na ndihmojnë për kalimin e dimrit në mënyrë të shëndetshme. (Shy Guan)

Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China