• Presidenti Xi u largua nga Rahmon në aeroport pas vizitës shtetërore në Taxhikistan

  Dushanbe, kryeqyteti i Tajikistan-it/CFPPresidenti i Taxhikistanit Emomali Rahmon i dha lamtumirën presidentit kinez Xi Jinping në aeroport të shtunën pasi Xi përfundoi një vizitë shtetërore në Taxhikistan.Vizita pa që të dy vendet ngritën lidhjet e tyre në partneritet gjithëpërfshirës strategjik bashkëpunues në epokën e re.Kryetari i Asamblesë Kombëtare të Taxhikistanit dhe kryetari i bashkisë së

 • Xi dhe Rahmon zhvillojnë bisedime në sferë të gjerë

  Të premten pasdite sipas orës vendore, presidenti i Kinës Xi Jinping zhvilloi bisedime në sferë të gjerë me homologun e tij të Taxhikistanit Emomali Rahmon, në rezidencën presidenciale në Dushanbe.

 • Presidenti Xi merr pjesë në ceremoninë e mirëseardhjes nga homologu taxhikistanas Rahmon

  Presidenti i Kinës Xi Jinping mori pjesë të premten në një ceremoni mirëseardhjeje të organizuar nga presidenti i Taxhikistanit Emomali Rahmon në kryeqytetin e këtij vendi, Dushanbe.

 • Xi Jinping-u inspekton punën në provincën Qinghai të Kinës Veriperëndimore

  Presidenti kinez Xi Jinping inspektoi të martën punën në provincën Qinghai të Kinës Veriperëndimore.Xi vizitoi një shkollë të mesme dhe një tempull budist tibetian në Xining, kryeqendrën e provincës Qinghai.Ai u njoh ndër të tjera me përpjekjet për nxitjen e bashkëpunimit arsimor ndërmjet krahinave lindore e atyre perëndimore, si dhe për forcimin e rolit të arsimit në përtëritjen e madhe të kombit

 • Xi Jinping-u inspekton punën në Ningxia

  Të mërkurën pasdite, presidenti kinez Xi Jinping inspektoi punën në Rajonin Autonom të Ningxia-Huit. Ai vizitoi lagjen "Changchenghuayuan" në distriktin Jinfeng të qytetit Yinchuan për të mësuar mbi rolin e organizatave bazë të Partisë, shërbimet ndaj banorëve, shkëmbimet mes banorëve të kombësive të ndryshme etj.

 • Xi Jinping-u viziton lagjen "Changchenghuayuan" në Yinchuan

  Presidenti kinez Xi Jinping inspektoi punën në Rajonin Autonom të Ningxia-Huit të mërkurën pasdite. Ai vizitoi lagjen "Changchenghuayuan" në distriktin Jinfeng të qytetit Yinchuan.Lagjja "Changchenghuayuan" u themelua në vitin 2003. Në të jetojnë 8632 familje e 18326 banorë, ndër të cilët 1821 familje dhe 6963 banorë janë të kombësive hui, mançure, mongole, tibetiane etj., që zënë 38 % të numrit të