PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
2009, viti i 3D-së
2009-11-02 16:53:07 cri komenti juaj Printoni

Avatar

Numri i kinemave 3D është rritur dukshëm në vitin 2009, sidomos në tregun perëndimor. Duhet përmendur që tani numri i kinemave 3D në SHBA është dyfishuar në krahasim me fillimin e këtij viti, duke arritur në afro 1800. Deri më 6 nëntor, kur do të shfaqet filmi 3D i Xhim Kerit "Një këngë krishtlindjeje" ("A Christmas Carol"), do të ketë 2000 salla kinemaje 3D në Amerikë, ndërsa kur të vijë "Avatar" i regjisorit James Cameron, shikuesit amerikanë mund të gëzojnë efektet tredimensionale në më shumë se 2400 salla kinemaje.

Britania e Madhe dhe Kina janë vendet që radhiten pas SHBA-së për nga numri i kinemave 3D. (Wang Xianya) (Artan)

Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China