PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Festivali i Filmit i Londrës
2009-10-29 15:58:57 cri komenti juaj Printoni

Një profet

Më 28 tetor përfundoi edicioni i 53-të i Festivalit të Filmit të Londrës.

Juria i dha çmimin e "Filmit më të mirë" veprës së regjisorit francez Jacques Audiard, "Një profet", pasi në këtë film mund të gjenden të gjitha elementet që përmban një vepër klasike.

Çmimi i "Yllit të Ri" ra në xhepat e Dominic Cooper dhe Odie Whittaker, si nderi për krijimtarinë dhe imagjinatën në veprat e tyre të para.

Filmi izraelit "Ajami", i xhiruar nga regjisorët Scandar Copti dhe Yaron Shani, që tregon për konfliktin arabo-izraelit, fitoi çmimin "Sutherland", për nga mjeshtëria e tregimit të kësaj historie të rëndësishme.

Festivali i Londrës zgjati 15 ditë, ku u shfaqën afro 200 filma dhe 113 vepra me metrazh të shkurtër nga 46 vende dhe rajone të botës. (Wang Xianya)

Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China