PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Ang Lee ka interes për jetën e Pi-së
2009-10-27 16:35:14 cri komenti juaj Printoni

Regjisori amerikan me origjinë kineze Ang Lee bëri të ditur më 26 tetor në Londër se ai po përgatitet të bëjë një film të ri që pasqyron lundrimin e shtyrë nga rryma në det.

Po atë ditë Ang Lee mori pjesë në ceremoninë e shfaqjes së filmit të tij "Taking Woodstock" në Festivalin e Filmit të Londrës. Ai tha në një intervistë se "Filmi i ardhshëm do të jetë "Jeta e Pi-së" ("Life of Pi"), që bën fjalë për aventurën e një djali indian me një tigër gjatë lundrimit të tyre të shtyrë nga rryma në Oqeanin Paqesor. Tani për tani po bëj skenarin dhe shpresoj që vitin e ardhshëm të fillojë puna e xhirimit dhe një pjesë do të xhirohet në Indi."

Në edicionin e 53-të të Festvalit të Filmit të Londrës, që u hap më 14 tetor, do të shfaqen 191 filma të gjatë dhe 113 të shkurtër, të ardhur nga 46 vende e rajone; ndër to 15 filma shfaqen për herë të parë dhe ka 3 filma kinezë. (Wang Xianya)

Komenti im
Forum

Sondazh me dëgjuesit për dy sesionet e vitit 2015 në Kinë

Voto tani, shijo falas më vonë
Artikuj top
Rubrika top
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China