PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
• Bukuroshi Han Zigao
Han Zigao ka lindur në Dinastinë veri-jugore në një familje të varfër që trashëgoi brez pas brezi mjeshtërinë e prodhimit të këpucëve. Ai është një nga bukuroshët më të njohur të Kinës në lashtësi. Siç thuhet, ai ka pasur...
• Zou Ji
Pasi erdhi në fuqi, Qi Weiwang i la mënjanë çështjet e shtetit dhe luante çdo ditë, sidomos ishte i zhytur në interpretimin e veglës muzikore me tela. 9 vjet kaluan pa u ndier...
• Song Yu
Song Yu, letrari i madh për Chu Ci, lindi në një familje të varfër, por ai ishte shumë i zgjuar, sidomos në debat. Ai e njihte mirë muzikën, kishte talent të veçantë dhe...
• Song Wengong
Song Wengong quhet edhe princi Bao .Ai ishte princi i principatës Song. Nëse gjithçka të zhvillohej normalisht, atëherë ai nuk do të bëhej mbret, por pse u bë ai mbret më në fund....
• Zi Du
Zi Du është një figurë e lashtësisë kineze që ka jetuar para 2500 vjetëve. Për shkak të simpatisë së jashtzakonshme, në përmbledhjen e parë të...
• Ly Bu
Kur ishte i vogël ai mësoi pikturë dhe shkrim nga nëna. Ai ishte shumë i zgjuar, me të parë diçka nuk e harronte. Por ai gjithmonë luftonte me të tjerët; me forcën e madhe ai ipërdorte mirë armët...
• Ji Kang
Ji Kang i gjatë (mbi 1.8 metra para 1800 vjetëve), i pashëm me gjestura dhe hije të jashtëzakonshme përshkruhet në disa libra të atëhershëm, duke u vlerësuar si flladë të këndshme...
• Princi Lanling
Princi Lanling, (541-573) quhet Gao Changgong, i cili ka qenë gjeneral i shkëlqyer në historinë kineze. I ati është biri më i madh i mbretit Gao Huan të dinastisë Qi...
• Wei Jie
Wei Jie, (286-312), ka lindur në provincën Shan Xi të Kinës veriore. Në librin "Jin Shu" njerëzit përdorin "i bukur si nefr i bardhë" "i bukur si perlë" etj., për të përshkruar simpatinë...
• Pan An
Njerëzit madje e vlerëson si burri më i pashëm, në historinë kineze. Por si një figurë e njohur historike, Pan Ani nuk pati jetë të rehatshme dhe mbarësi, por ishte mbushur me dëshpërime...
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China