• Pjesëmarrja e Xi për të ndihmuar fuqinë e Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait SCO

  Nga data 2 deri më 6 korrik, presidenti kinez Xi Jinping do të marrë pjesë në takimin e 24-t të Këshillit të Kryetarëve të Vendeve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait, që mbahet në Astana. Ndërkohë me ftesë nga presidenti i Republikës së Kazakistanit Kassym-Jomart Tokayev dhe presidenti i Republikës së Taxhikistanit Emomali Rahmon, Xi do të bëjë vizita shtetërore në këto dy vende.

 • Organizata e Bashkëpunimit të Shangait nxit stabilitetin rajonal dhe bashkëpunimin shumëpalësh

  Takimi i 24-të i Këshillit të Krerëve të Shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO) në Kazakistan nga 3 deri më 4 korrik 2024, po zhvillohet në një moment vendimtar për organizatën rajonale pasi ekonomitë e botës në zhvillim po forcojnë përpjekjet e tyre për të koordinuar politikat e tyre për një gamë të gjerë çështjesh globale, duke përfshirë rritjen e tensioneve të sigurisë, rritjen

 • A mundet Kina ta sigurojë bashkëpunimin e SCO-së me Evropën?!

  Mbledhja e 24-ët e Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait (SCO-The Shanghai Cooperation Organization), mblodhi më 3 dhe 4 Korrik (2024) autoritetet më të njohura politike të botës aziatike dhe jo vetëm në Pallatin e Pavarësisë në Astana të Kazakistanit. Për herë të parë, samiti u mbajt në formën e një "Takimi i Këshillit të Kryetarëve të Shteteve të SCO" dhe

 • Pikënisja e re ka hapur perspektiva të reja bashkëpunimi mes Kinës dhe Taxhikistanit

  XinhuaNga 4 deri më 6 korrik, presidenti kinez Xi Jinping bëri një vizitë shtetërore në Taxhikistan. Gjatë kësaj vizite, të dy vendet deklaruan krijimin e partneritetit strategjik gjithëpërfshirës në epokën e re, duke bërë një plan të ri për të ndërtuar një komunitet me një të ardhme të përbashkët Kinë-Taxhikistan nga një pikënisje më e lartë.Marrëdhëniet Kinë-Taxhikistan janë zhvilluar me një hov

 • Pse Samiti i Astana-së ishte i suksesshëm?

  Në Astana të Kazakistanit u mblodh samit i Organizatës për Bashkëpunim e Shangait. Në të morën pjesë liderët e vendeve anëtare, vëzhguese e partnere në dialog, përfshirë presidentin e Republikës Popullore të Kinës, Xi Jinping, presidentin e Rusisë, Vladimir Putin dhe presidentin e Republikës së Turqisë, Rexhep Tayp Erdogan. Ky samit nisi me datën 2 korrik dhe u mbyll me datën 6 të këtij muaji. Presidenti