Radio e Jashtme e Kinës
Lajme
• Universiteti i Pekinit fillon pranimin e studentëve të inxhinierisë robotike
• Tianjin-i krijon 300 stacione bazë për teknologjinë 5G
• Video/  Xi dhe bashkëshortja e tij marrin pjesë në Karnavalet Kulturore Aziatike
• Xi, mban fjalim në Konferencën e Dialogut të Qytetërimeve Aziatike
• Kinë, transporti hekurudhor me rritje të qëndrueshme në prill
• Video/  Në Pekin për të gjithë Azinë
• Kina, 2 mld RMB për trajnimin e mësuesve në zonat rurale
• Tregtia e jashtme e Kinës, rritje 4.3 % në 4-mujorin e parë
më tepër>>>>>
Fokus
• BAII, forca përplotësuese e financimit të infrastrukturës globale
• Pekini, zhvillim i nxitur nga risitë tekniko-shkencore
• Shkenca dhe teknologjia e pakicave kombëtare kineze
Universiteti i Pekinit fillon pranimin e studentëve të inxhinierisë robotike
Mrekulli
Lajme me shifra

• Kinë, transporti hekurudhor me rritje të qëndrueshme në prill

Të dhënat tregojnë se muajin e kaluar, numri i pasagjerëve hekurudhorë të Kinës arriti në 295 milionë, 4% më shumë se një vit më parë...


• Kinë, zgjaten taksat preferenciale për kompanitë e qarqeve të integruara e të programeve kompjuterike

• CPI-ja e Kinës, rritje 2.3 % në mars

Në mars, Treguesi i Çmimeve të Konsumit (CPI) i Kinës shënoi rritje me 2.3% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar...


• Kina, produktet më të shumta elektronike të konsumit në botë
Kina ka kategoritë më të pasura të produkteve elektronike të konsumit në botë, si edhe kapacitete të mbështetjes industriale, përdorimit të teknologjisë dhe shërbimeve industriale që renditen në vendet e para në shkallë globale...
Video
• Video/  Xi dhe bashkëshortja e tij marrin pjesë në Karnavalet Kulturore Aziatike • Video/  Përshëndetje, Azi!
• Video/  Në Pekin për të gjithë Azinë • Video/  "Alibaba" i Kinës shërben "ëndrra robotike" në hotelin e së ardhmes
• Video/  Kina preznaton "SPIKERIN-ROBOT" • Video/  Hapet Ekspozita e parë Ndërkombëtare e Importit e Kinës
Link
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China