PËR NE  VEND PUNE
      
cri albanian.cri.cn
Faqja e parë | Lajme | Kina Sot | Fokus ekonomik | Kultura | Kozmopolit | Shëndeti | Fjala në Lajm | Koment për RJK Muzikë | Revista "Ejani"
Çfarë është Festa e Pranverës?

• Legjenda e Vitit të Ri Kinez
Në kinezisht Dita e vitit të ri është Guo Nian, që do të thotë "të festosh një vit të ri", por fjala Nian shqiptohet e ngjashme me një fjalë tjetër që nënkupton "monstër". Kjo mostër sipas mitologjisë kineze ka trup gjarpri dhe kokë me brirë dhe natën e ndërrimit të viteve dilte...
Gëzuar Vitin e Ri Kinez
Video

• Viti i Ri Kinez 2016

• 2016Festimet ne Argjentine
Zakonet e Festës së Pranverës Kineze

• Festivali i Pranverës dhe tradita festive(2)

• Zakone dhe tabu në ditën e parë të Vitit të Ri Kinez

• Gëzuar Vitin e ri kinez !

• Blatimet për Zotin e Kuzhinës

• Ngjitja e paralelizmave pranverore

• Si e kalojnë kinezët Festën e Pranverës

• Viti i Ri kinez, festa me e madhe aziatike

• Ngrënia e ushqimit Yuanxiao në festën e fenerëve
More>>
Ushqime tradicionale kineze

Haje të ndryshme kineze

Gatime të ndryshme brumi kineze

Gjellë të ndryshme kineze me mish

Makarona të ndryshme kineze
More>>
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China