Radio e Jashtme e Kinës
Lajme
• Kina nuk do të ndalojë ritmet e përparimit
• Vëzhguesit vlerësojnë lart fjalimin e Xi-së mbi reformën dhe hapjen e Kinës
• Nga "të mos jemi ndryshe" në "të mos jemi njësoj"
• Xi Jinping: Kina s'mund të bëjë gabime në çështjet themelore
• Xi Jinping: Kina duhet të ngulë këmbë dhe të përmirësojë udhëheqjen e PKK-së
• Xi Jinping: Kina do të këmbëngulë tek zhvillimi i socializmit me karakteristika kineze
• Xi Jinping: Kina duhet të ngulë këmbë dhe të përmirësojë udhëheqjen e Partisë Komuniste të Kinës
më tepër>>>>>

Reforma e Hapja do të krijojë mrekulli të reja
Video

• Video/   Kina kremton 40-vjetorin e Reformës dhe Hapjes

• Video/   40-vjetori i Reformës dhe Hapjes së Kinës

• Video/  Ditët e lavdishme të fshatit Xiaogang

• Vizitoni Ekspozitën e Parë Ndërkombëtare të Importit të Kinës

• Intervistë me kryetaren e partisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim të Shqipërisë, Monika Kryemadhi (Pjesa II)

• Intervistë me kryetaren e Partisë së Lëvizjes Socialiste për Integrim të Shqipërisë, Monika Kryemadhi (Pjesa I)

• Video/  Shpirti i Shangait po pret në Qingdao

• Video/  Kinë, veprimtari promovuese për njohjen e Zonës së Re Xiongan nga bota

• Video/  Qingdao, qytet i burkur bregdetar i Kinës

• Video/  Kupa e Botës, suvenirët e saj prodhohen në Kinë
Më shumë
Ruijin, masa praktike për zbutjen e varfërisë
Për shkak të kushteve të vështira gjeografike dhe mungesës së infrastrukturës së transportit, qyteti Ruijin, që ndodhet në juglindje...
40 vjet Reformë e Hapje, nga "kalimi i lumit duke prekur gurët" te "dalja jashtë vendit" me besim të plotë
Koha kalon shumë shpejt. 40 vjet më parë, fshati Xiaogang në Fengyang të provincës Anhui të Kinës Lindore filloi i pari në Kinë zbatimin e sistemit të përgjegjësisë me kontratë për prodhimin e përbashkët, që nisi procesin e Reformës dhe Hapjes në Kinë. 40 vjet më pas...
Një fshat i vogël peshkimi dëshmon zhvillimin e Shenzhen-it
Qysh nga nisja e Reformës dhe Hapjes, Shenzhen-i në Kinën Jugore është shndërruar nga një qytezë e vogël e panjohur në një metropol me 20 milionë banorë dhe plot gjallëri. Me rastin e 40-vjetorit të Reformës dhe Hapjes në Kinë, fokusi i publikut është kthyer sërish tek Shenzhen-i...
Ekonomia kineze, rezultate befasuese për tërë botën
Në një raport të publikuar nga Banka Botërore vihet në dukje se Kina ka pasur arritje të jashtëzakonshme në nxitjen e rritjes së shpejtë ekonomike dhe pakësimin e varfërisë. Në këtë raport thuhet që reformat e gjera kanë mundësuar rritjen e shpejtë të ekonomisë kineze dhe e kanë kthyer...
Ndërmarrjet kineze marrin pjesë aktivisht në ndërtimin e "Një brez, një rrugë"
Në Forumin e 2-të të Reformës dhe Zhvillimit të Sipërmarrjeve Kineze, që u zhvillua në prillin e sivjetshëm në Pekin, një nga temat kryesore ishte ndërtimi i përbashkët i nismës "Një brez, një rrugë" dhe përfitimet e përbashkëta prej saj. Kryemenaxheri i Kompanisë së Ndërtimit...
Hapja e Hainan-it duhet të fokusohet te "fuqia e butë"
Sipas planit, në të ardhmen, zhvillimi i Hainan-it nuk do të varet nga tregtia kalimtare dhe përpunimi e prodhimi, por duhet të përqendrohet tek turizmi, shërbimet moderne dhe teknologjitë e reja dhe të larta. Po ashtu, do t'i kushtohet më shumë rëndësi stimulimit të plotë të gjallërisë dhe risive...
Zgjerimi i hapjes së Kinës nuk vjen nga trysnia e luftës tregtare
Xi Jinping shpalli një sërë masash të reja në kuadër të zgjerimit të hapjes ndaj botës në takimin vjetor të Forumit të Boaos për Azinë 2018, gjë që tërhoqi vëmendjen e botës. Pa dyshim, këto masa do të ushtrojnë ndikim afatgjatë pozitiv të Kinës...
China Radio International.CRI. All Rights Reserved.
16A Shijingshan Road, Beijing, China